October 21, 2021, 12:08 pm

(Фото) Aнaлизa нa пpoфecoр Трајковски: Македонија нa тpeтoтo мecто вo свeтoт cпopeд вкyпниoт бpoj нa пoчинaти oд кopoнa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Професорот Дејан Трајковски алармираше на високата позиција на нашата земја според смртноста од корона вирус. 

Тој вели дека, вчера, Македонија се искачи на третата позиција од 223 земји и територии во СВЕТОТ според најстрашниот параметар на епидемијата, кумулативниот морталитет (вкупниот број на починати од почетокот на епидемијата, сметано на милион жители).

-Дури ни нереално високиот број на жители, 2,08 милиони, многу не ни помогна да го спуштиме рејтингот. Ова е главното мерило на „успехот“ на КЗБ, МЗ и владата во справувањето со епидемијата на ковид-19 во земјава. За три дена го очекуваме месечниот билтен на ДЗС со најновите податоци за одвишната смртност. Ќе имаме што да видиме, констатираше проф. Трајковски. 

Објавата може да ја погледнете ТУКА.

Latest News

Hajнoви дeтaли зa coобраќајката на автопатот Скопје-Тетово: Жeнa нa 45 гoдини го зaгyби живoтoт, пo кpaтко вpeме им пoдлeгнaлa нa пoвpeдитe…

45-годишната Ф.Р. е жртвата од сообраќајната незгода што се случи на автопатот Скопје-Тетово каj Добарски надвозник. Патничката, како што информираат...

More Articles Like This