December 4, 2020, 12:46 pm

(Фото) Maкедонски фудбалски клуб ја освои Премиерлигашката титула на Нов Јужен Велс

Поврзано

Нов симптом на Koвид 19: Ако го имате овој вкус во устата време е да се обратите кај вашиот лekap

Во текот на последниве месеци можеме да слушнеме за разни необични и чудни симптоми кои предупредуваат на инфекција со...

Мишел: Потребен е договор за пандемии во иднина

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел предложи меѓународен договор за пандемии во рамки на Светската здравствена организација (СЗО). – Бројот...

Дeмaнт од Bлaдaтa дека историските читанки ќе се менуваат по желба на Бугарија

Владата на Република Северна Македонија најостро го демантира написот објавен на вашиот портал со наслов „Заев потврди: Промена на...
- Advertisement -

Фудбалерите на Рокдејл Илинден им го честитаа Денот на востанието на македонскиот народ на своите сонародници во Австралија со шампионската титула во Премиерлигата на Нов Јужен Велс.

Во драматичен финиш на сезоната, клубот на Македонците до својот прв пехар во 51-годишната историја во второто по ранг натпреварување на континентот стигнаа благодарејќи на еден гол!

Во последното коло „илинденци“ дома го совладаа Норт Шор маринерс со 2:1 и завршија со 24 бода, колку што освои и Волонгонг вулфс, но Рокдејл е првак поради подобрата гол-разлика (20:9 наспроти 24:14)!

Да биде драмата, а со тоа и славењето на навивачите поголемо „црвено-црните“ победија со пресврт, откако Амаури Готје израмни во 61. минута, само една минута по водството на гостите, за миленикот на навивачите Алек Урошевски да стави точка во 76. минута.

We are the Premiers! We are delighted to have finally after many years won the NPL 1 minor premiership following our…

Posted by Rockdale City Suns Football Club – Ilinden on Sunday, October 11, 2020

Latest News

(Видео) Maкедонско сценарио во Црна Гора: Ми нyдea 21 милион евpa зa дa мy ce пpиклyчaм нa Ѓyкaнoвиќ

Лидерот на Граѓанското движење “УРА” и кандидат за потпретседател на Владата на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, за “ТВ Вијести”,...

(Видео) Ангелов: He мoжeтe дa мe спpeчите по дома да кpшам ќерамиди со глава, тоа ми е спopт

Шефот на владиното тело за справување со кризи Стојанче Ангелов со нова контроверзна изјава за ТВ24. Екс генералот во интервју кое е посветено на битката...

Aхмети и грчкиот амбасадор разговараа за преспанскиот договор

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денеска на проштална средба го пречека амбасадорот на Грција, Димитрис Јанакакис, по повод завршувањето на неговиот...

Бугарија со бесплатни вакцини против Ковид-19 за населението

Бугарија денеска го објави планот за вакцинирање на населението и соопшти дека вакцината ќе биде бесплатна. – Први кои ќе ја примат вакцината се лекарите,...

(Видео) Инфoмaкc го пpeдупреди 3aeв за бугapcкото вeтo: Eвe штo говopeше кога ce пoтпишyвaшe Договopoт

Зоран Заев ликуваше пред потпишувањето на Договорот со Бугарија, посочувајќи ги и на целата македонска јавност наводните придобивки кои ќе следуваат од истиот. Но...

More Articles Like This