(Фото) Xepoј – едвај дошол при себе: Македонец спacи 15-годишно девојче на плажа во Албанија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Страшен инцидент се случил вчера на Градската плажа во Саранда, Албанија, кога 15-годишно девојче било извадено во бесознание од морето, без знаци на живот и помодрено.

Но, животот на девојчето сепак бил спасен благодарение на еден македонски турист, болничарот Јовица Ѓоргиев од Брзата помош.

Тој на Фејсбук раскажа дека извршил итна реанимација која била успешна, па девојчето се освестило.

На ова место на Градската плажа во Саранда извадија 15-годишно девојче (давеник) во бесознание и циенотицни усни со добар пулс. Пристапив по протоколите за давање прва помош на давеници што сме ги давале и со нашите обуки во Брза помош, го реанимирав и девојчето поврати вода и ја доби бојата на лицето како на здрав човек. Така средена и освестена ја предадов на колегите од Брза помош – Саранда во стабилна состојба и сите на плажа ми дадоа големо БРАВО за мојата стручност, смиреност и професионалност. Верувам дека младата девојка ќе биде повнимателна во следните денови“, напиша Ѓорѓиев на Фејсбук.

Latest News

Kaкoв пoтeг: Тpeнepите ce oткaжyвaaт oд пo 10.000 евра и бapaaт cитe пapи Влaдaтa дa мy ги дoдeли нa Дeки

Владата на редовната 92-ра седница донесе одлука на нашиот претставник на Олимписките игри во Токио кој се закити со...

More Articles Like This