September 29, 2020, 5:57 pm

(Фото)Hayчницитe најдoa нoв вид нa зaстpaшувaчки зeмјoтреси

Поврзано

Цеца отиде во Рим да пее на ромска свадба – евра летаа од сите страни

Познатата фолк ѕвезда Цеца Ражнатовиќ пред само неколку дена заедно со ќерка и Анастасија отпатуваа заедно во Рим. Иако многумина...

Илина и Игор со љубов во нов почеток

„Планинарење“ е насловот на книгата на македонската алпинистка и уметница Илина Арсова која беше промовирана во Младинскиот културен центар,...

Видео старо 30 години: Никогаш не би ја препознале Северина на 17 години

Видео старо 30 години: Никогаш не би ја препознале Северина на 17 години Видео старо 30 години: Никогаш не би...
- Advertisement -

За прв пат во историјата, научниците го потврдија постоењето на мистериозниот и моќен феномен познат како „бумеранг“ земјотрес, отварајќи ја можноста за уште поопасни сеизмички настани.

Истражувачите предводени од Стивен Хикс, сеизмолог при Империјалистичкиот колеџ во Лондон, проучуваа податоци од 39 сеизмометри поставени во средно-Атланскиот гребен за да следат сеизмички активности и конечно најдоа докази за досега невидена сеизмичка активност, „бумеранг“ земјотрес.

Земјотрес од 7.1 степен по Рихтеровата скала удри во пукнатина на морското дно околу 1,100 километри од брегот на Либерија во Август 2016 година, моќно но неверојатно, се додека податоците не покажаа дека се случила аномалија.

„Иако изгледа нормално, начинот на ширење на земјотресот е сосема спротивно од тоа што го очекувавме како тоа би изгледал подводниот тремор пред да почнеме да ги анализираме податоците„-изјави Хикс.

Подводниот тремор почнал длабоко под земјата, движејќи се накај средно-Атланскиот гребен пред да се сврти на себеси и да се издигне низ горната страна од тектонската плоча со огромна брзина од 18.000 километри на час, доволно брзо да се стигне од Њу Јорк до Лондон за 20 минути.

Подводниот тремор патувал толку брзо, што создаде геолошки еквивалент на соничен бум.

„Колку што знам, ова е прв пат да добиеме вакви податоци“ изјави геофизичарот Јоширо Канеко од институтот GNS во Нов Зеланд.

Gif 1

Latest News

Видеото кај се тепaaт Роми од полицајци се kpиело три дена во станица

Вечерва во „24 анализа“ гостуваше Елвис Шаќири од институт за истражување и анализа на политики „Ромалитико“ кој што посочи...

Само во „Аџибадем Систина“: За прв пат во Македонија нов ПЕТ/КТ Discovery IQ апарат

ПЕТ Центарот во „Аџибадем Систина“ располага со ПЕТ/КТ Discovery IQ апарат. Нова најсовремена ПЕТ/КТ камера од производителот GE. Се работи за интелигентен апарат...

Димитров со „европска“ маска

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров и хрватската амбасадорка во земјава, Нивес Тигањ денеска оствариле средба на која ги разгледале можностите за проширување...

Демант од Турција: Турските власти нeгиpaат дека собориле ерменски вoeн авион

Претставникот на турскиот претседател, Фахретин Алтун денес нeгираше дека турскиот ловец го соборил авионот на ерменските воздухопловни сили во воздушниот простор на таа земја. Азербејџанското...

Лукашенко и неговиот син на црната листа на Велика Британија

Велика Британија воведе caнкции за белорускиот претседател Александар Лукашенко, неговиот син и уште шест високи владини функционери, по спopните претседателски избори и cyзбивањето на...

More Articles Like This