August 15, 2020, 6:32 am

Франција очекува распределба на вaкцини за Koвид-19 во ЕУ според бројот на жители

Поврзано

Македонија означена како високо pизичнa: Американскиот Центар за јавно здравје пpeдупредува да се избегнува патување во Македонија

Американскиот центар за јавно здравје ги предупредува американските државјани да избeгнуваат патување во Македонија. Нашата држава е сместена во нajризичната...

Бил Гејтс: Спaсувам животи, а ме oбвинyваат дека заработувам од животите на другите

Бил Гејтс, ко-основач на Мајкрософт, милијардер и филантроп, стана позитивна и негативна централна фигура во приказната со „ковид-19“. Добрата вест...

Бројките продолжуваат да растат: Нови 160 зaболeни во Македонија, пoчинaлe три лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи...
- Advertisement -

Договорот меѓу британската компанија „Астра Зенека“ и Франција за вакцина за вирусот Ковид-19 предвидува дистрибуција на вакцината меѓу земјите на ЕУ пропорционално со бројот на жители, изјави денеска претставник на Кабинетот на францускиот претседател.

Минатиот викенд, британската фармацевтска компанија потпиша договор со европските влади за набавка на повеќе од 400 милиони дози потенцијална вакцина за Ковид-19.

Договорот беше потпишан од европскиот Сојуз за вклучување вакцини (ИВА), кој беше основан од Франција, Германија, Италија и Холандија со цел да се обезбеди вакцината за сите членки на Европската унија што е можно поскоро.

– Договорот се заснова на принципот на пропорционална дистрибуција на вакцините, според бројот на жители. Баравме вакцината да се произведува во Европа и така е договорено, вели претставникот од Кабинетот.

Според него, Франција се надева дека слични договори наскоро ќе бидат склучени и со други фармацевтски компании.

Вакцините сè уште се во фаза на клиничко тестирање, а ќе бидат наменети за сите земји на ЕУ.

претходниот член,Заев прифати избори на 15 јули
Следната статијаЗоки датумо…

Latest News

Tapaвари: CДCM и ДУ И ќе напpaват влaда, пpeговopите се тeaтар

СДСМ и ДУИ прават театар пред да постигнат договор за формирање на нова влада, која ќе има мнозинство од...

Саша Бpoз, внука на Тито: Дедо ми беше пocвоено дете на мајка Колуmбиjkа и татко, нacледник на kpaлот Чарлс XXL

На нејзиниот профил на Фејсбук, внуката на Тито, Саша Броз ги коментираше тврдењата дадени во една емисија на хрватската телевизија дека Јосип Броз Тито...

Од денеска во Србија само со ПЦP тecт

За влез во Србија од денеска за граѓаните на Македонија, Бугарија, Хрватска и Романија задолжителни се ПСР тестовите за коронавирусот. Одлуката на српската Влада почнува...

Денеска е oтkpивање и пpeнос на moштите на cв. apxиѓаkон Стeфан

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 2 август. Денеска е Откривање и пренос на моштите на Св. архиѓакон Стефан. За моштите на свети архиѓакон...

Претпладне облачно, попладне вpнежи и гpмежи

Денеска претпладне времето ќе биде променливо облачно, а од пладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи на повеќе места. Локално процесите...

More Articles Like This