ФРАНЦИЈА ЈА БАРА РУСИЈА НАЗАД ВО СОВЕТОТ НА ЕВРОПА: Макрон изјави дека Русија треба да се врати во Советот на Европа поради стратешкиот дијалог

Поврзано

Кој ќе биде новиот претседател на САД?

Американскиот професор Хелмут Норпот, кој погоди пет од последните шест победници на изборите за Белата куќа, тврди дека Доналд...

Рекорден пораст на бројот на нoвoзaрaзeни од Koвид-19 во Токио

Во Токио во изминатите 24 часа се пријавени 224 нови случаи на коронавирусот, што е најголем дневен биланс од...

ЕУ со 22 милиони евра поддршка за нaјрaнливитe во палестинските теpитоpии

Европската Унија ќе обезбеди 22,7 милиони евра помош за најранливите групи во палестинските територии, кои покрај секојдневната лоша инфраструктура...

Франција сака Русија да остане дел од Советот на Европа, изјави францускиот претседател Емануел Макрон.

“Би сакал Русија да остане во рамките на Советот на Европа. Сакам по голем дел од прашањата – економски, социјални и одбрамбени – нашиот стратешки дијалог да добие нова динамика “, рече Макрон на пленарната седница на Меѓународниот економски форум во Санкт Петерсбург.

Руски пратеници во 2014 и 2015 година одземаа одземаа дел од правата на Парламентарното собрание на Советот на Европа, бидејќи на својот став кон Крим. Москва постојано предлагаше начини да се излезе од оваа криза, вклучувајќи ја и идејата да не се дозволи воведување на санкции од националните делегации. Парламентарното собрание на Советот на Европа досега не одговори на овој предлог.

Кон крајот на јуни минатата година конфликтот меѓу Москва и Стразбур дополнително се влоши. Москва ги замрзна дел од плаќањата во буџетот на Советот на Европа во 2017 година. Без оглед на суспензија на плаќања, руската страна продолжува да работи за ратификација на Конвенцијата.

Актуелно

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Мисајловски: Наместо економски бум и Клинички центар, останаа само лагите на СДСМ и Зоран Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ каде што даде интервју и...

Повеќе вести