October 27, 2021, 9:37 pm

Франција ќе одвои 21 милион евра годишно за бесплатна кoнтрaцeпциjа на жените до 25 години

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Од следната година, Франција ќе овозможи бесплатна контрола на бременост за жени под 25-годишна возраст, врз основа на новата мерка што ќе ја чини државата 21 милион евра годишно, потврди денеска францускиот министер за здравство Оливие Веран.

Како што е наведено, мерката ќе вклучува и бесплатни медицински прегледи поврзани со контрацепција и ќе почне на 1 јануари.

„Има намалување на употребата на контрацепција кај некои млади жени, главно од финансиски причини“, изјави Веран за телевизијата „Франс 2“, пренесува „Ројтерс“

Тој нагласи дека е недозволиво жените да не можат да се заштитат и дека не можат да имаат пристап до контрацепција, доколку сакаат да направат таков избор, бидејќи тоа им е прескапо.

Објавувањето на новата политика доаѓа во време кога владата на претседателот Емануел Макрон се подготвува за изборната кампања во 2022 година, а досега возрасната граница за бесплатен пристап до контрацепција во Франција беше 18 години.

Абортусите во Франција се бесплатни и за сите жени и девојки.

Latest News

Арсовска од Сарај: Скопје повторно ќе биде град на соживот

Скопје повторно ќе биде град на соживот, соработка и солидарност. Ќе биде град во кој ќе нема заборавени населби...

More Articles Like This