September 27, 2021, 11:59 am

Франција cycпендираше 300 илјади медицинcки лица кои не caкаат да се вakциниpaaт

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Франција нема да ги толерира невакцинираните медицински лица. Во оваа земја се суспендирани 300.000 медицински лица.

Денеска е краен рок за нив да ја примат првата доза. Ако одбијат, им следуваат неплатено отсуство и забрана за доаѓање на работа. Врховниот суд забранува тие да добијат отказ.

Болниците се плашат дека ќе се појави недостиг на кадар. Во Франција, вакцините се задолжителни за здравствените работници и за вработените во старечките домови и итните служби. Мерката е усвоена во францускиот парламент летово бидејќи владата инсистираше дека е неопходна за да се заштитат пациентите и јавноста од новиот бран на коронавирусот. Од почетокот на пандемијата, повеќе од 113.000 луѓе починаа од ковид-19 во Франција, а властите велат дека повеќето од хоспитализираните во последниот бран на зараза не биле вакцинирани. Франција претходно воведе и ковид пропусница за влез во ресторани и други објекти. Во повеќе земји вакцинацијата е задолжителна за здравствениот кадар. Во Франција имаше протести поради рестрикциите за невакцинираните граѓани.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Ceкоja чecт: Aтлeтичapкaта Михаела Лазаровска ypнa 14 гoдини cтap peкopд

Атлетичарката Михаела Лазаровска од клубот Центар, викендов во Скопје на младински Куп на Македонија сруши рекорд стар 14 години. Таа...

More Articles Like This