Фemинистките на апapати: Најcилната жена нeкогаш била мaж, тpaнсродната спopтистка од Нов Зеланд може да се натпреварува на ЛОИ

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Меѓународниот олимписки комитет потврди дека трансродното лице Лорел Хабард, кое ќе го претставува Нов Зеланд во кревање тегови, ќе може да настапи на претстојните Олимписки игри во Токио.

„Новозеланѓанката“ (43) е родена под името Гевин, а пред девет години имаше промена на полот. Таа ќе биде првата трансродна личност што ќе настапи на Олимписките игри, а ќе се натпреварува во категорија супер-тешка категорија – за спортисти со поголема тежина од 87 килограми.

„Правилата се утврдени пред да започнат квалификациите. Овие правила мора да се применат, невозможно е да се променат за време на олимпискиот циклус“, рече претседателот на ИОК Томас Бах.

Хабард условот пропишан од ИВФ Хабард го исполни уште пред 12 месеци пред да започнат Летните Олимписки Игри, откако имаше ниво на тестостерон пониско од десет наномоли.

Latest News

Kaкoв пoтeг: Тpeнepите ce oткaжyвaaт oд пo 10.000 евра и бapaaт cитe пapи Влaдaтa дa мy ги дoдeли нa Дeки

Владата на редовната 92-ра седница донесе одлука на нашиот претставник на Олимписките игри во Токио кој се закити со...

More Articles Like This