ХАКЕРИТЕ ПРОДАВААТ НА DARK WEB: 30 милиони лични податоци од кредитни картички

Поврзано

СЕЛО НА ПРОДАЖБА: Шведска продава цело селo за неверојатна цена

Едно село во Шведска се продава за 6,5 милиони евра. Сатра Брун е велнес село на периферијата на Стокхолм....

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

После пробивањето на заштитата на податоците од кредитните картички која се случи во синџир продавници на источниот брег на САД, неделава беше откриена продажба на тие податоци на dark web.

Синџирот продавници Wawa објави вест за обид за продажба на податоците на 28 јануари, а според Gemini Advisory Board, компанија која идентификува сајбер закани, информациите од кредитните картички се пронајдени на интернет локацијата на продавницата Joker’s Stash, каде што се откриени податоци од 30 милиони кредитни картички.

Ова е досега трето по големина хакирање на на податоци од кредитните картички. Имено, кражбата на податоци која се случи во 2013 година влијаеше на 40 милиони луѓе, а пробивањето на заштитата кое се случи во 2014 година на безбедносниот систем на компанијата Home Depot ги изложи на опасност 50 милиони сетови на лични податоци.

Податоците се продаваат по цена од 17 до 210 долари по кредитна картичка, а ниските цени се поради фактот дека купувачите се свесни за кражбата на податоци од картичките повеќе од еден месец.

Синџирот продавници Wawa и понатаму ги повикува луѓето погодени од кражбата да ги проверат изводите од своите картички и да пријават каква било лажна активност.

Актуелно

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на продолжен викенд во некој од...

КОРЕКЦИЈА НА СООПШТЕНИЕТО НА ВЛАДАТА: Во уште една општина забрана за движење од четврток до понеделник

Во продолжение на 60-тата седница што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, со цел брза...

ИСКЛУЧОЦИ ОД ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ: Полицискиот час не важи за овие категории на физички и правни субјекти

Отстапките од забранта за движење има за неколку категории на физички и правни лица. Од овие забрани се изземени лицата кои обавуваат земјоделските активности,...

(Видео) ДЕТАЛИ ОД ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Карантин за дел од државата, забрана за одење на гробишта за целата земја

Владата на предлог на Комисијата за заразни донесе одлука за воведување полициски час од утре (4 јуни) во 21 часот до понеделник (8 јуни)...

Повеќе вести