ХАКИРАН МОБИЛНИОТ НА МЕРКЕЛ: Хакирани личните податоци на стотина германски политичари, меѓу кои и на Меркел

Поврзано

ДОБРИ ВЕСТИ: Велика Британија бележи најмал број на пoчинaти и зaрaзeни од крајот на март

Велика Британија вчера регистрираше 111 смртни случаи како последица од коронавирус. Овие бројки се најмали откако на сила стапија рестриктивните...

СЗО ПРEДУПРЕДУВА: Намалувањето на бројот на зaболeни не значи дека пaндeмијата е завршена

Директорот на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге предупреди дека може да се случи втор, пocмртоносен бран на...

ПРВ ПАТ ПО ВОВЕДУВАЊЕТО НА РECТРИКЦИИТЕ: На граѓаните на Москва им е дозволено да шетаат и да вежбаат во природа

Властите во Москва од денеска почнаа да ублажуваат одредени мерки воведени со цел да се спрeчи ширењето на кopонавирусот,...

Канцеларката Ангела Меркел е меѓу германските политичари погодени во голем хакерски напад во кој се објавени нивните лични податоци, вклучувајќи ги податоците за кредитните картички и броевите на мобилните телефони.

Бројот на нејзиниот факс, имејл адресата и неколку писма се меѓу податоците кои протекоа на интернет преку профил на Твитер за кој не се знае кој го контролира. Засега не се знае дали пораките, кои Меркел ги праќала и примала од други, содржат чувствителни информации.

Германските медиуми јавуваат дека хакирањето на личните податоци на стотина германски политичари на сојузно и државно ниво било откриено доцна синоќа.

Податоците на политичарите објавени на Твитер вклучуваат и адреси, лични пораки и копии на лични карти. Погодени се сите поголеми германски партии освен крајно десничарската Алтернатива за Германија (АфД). Идентитетот на хакерите и нивниот мотив не се познати.

Германската министерка за правосудство Катарина Барли го осуди „сериозното“ протекување лични податоци на политичарите на интернет нарекувајќи го напад врз демократијата.

„Извршителот на нападот сака да ја урне довербата во нашата демократија и нашите институции“, кажа таа додавајќи дека извршителот или извршителите итно мора да бидат најдени и дека треба да се открие мотивот зад нападот.

„На криминалците и оние кои ги поддржуваат не смее да им се дозволи да диктираат каква било расправа во нашата земја“, кажа министерката.

Актуелно

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија...

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по населби статистиката е следна: Чаир –...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

Повеќе вести