December 3, 2020, 11:52 am

Хакepи укpaдоа два милиони долapи од Tpaмп

Поврзано

„Фајзер“ ќе инвестира во Грција – ќе отвори 600 работни места

На дебатата, во рамките на 31-от Економски самит во Грција, на кој присуствуваше и извршниот директор на „Фајзер“, Алберт...

Иванка Тpaмп сослушувана поради зл оупотреба на средства

Ќерката и советничка на претседателот на САД, Донал Трамп, Иванка, била сослушана под заклетва во рамките на граѓанска парница,...

Вирусот Ковид-19 присутен во САД пред да биде откриен првиот случај во Вухан

Според најновите истражувања, вирусот Ковид-19 бил присутен во САД пред да се појават првите случаи во Вухан, Кина, кој...
- Advertisement -

Од сметката на Републиканската партија во Висконсин, хакери украле 2,3 милиони долари од фондот за предизборни активности на Доналд Трамп и реизбор на сегашниот претседател.

Биле забележани сомнителни активности на 22 октомври, а еден ден подоцна биле известени ФБИ, изјави претседателот на републиканците, Ендру Хит.

„Нема сомнение дека сега сме во неповолна положба, бидејќи очајно ни беа потребни парите за крајот на кампањата“, рече Хит, додавајќи дека истрагата е во тек.

Тој објасни дека хакерите користеле фактури од неколку работодавци одговорни за испраќање на промотивни материјали на Доналд Трамп.

„Фактурите беа променети и партијата наместо на нив им плати на хакерите“, рече Хит.

Трамп победи во Висконсин пред четири години.

Се смета дека тоа е една од клучните држави и за претстојните избори.

И Трамп и Бајден утре ќе го посетат Висконсин.

Latest News

„Фајзер“ ќе инвестира во Грција – ќе отвори 600 работни места

На дебатата, во рамките на 31-от Економски самит во Грција, на кој присуствуваше и извршниот директор на „Фајзер“, Алберт...

Нудел дpoга низ општина Ѓорче Петров

Вчера (02.12.2020) во 19.00 часот полициски службеници од Единицата за недозволена трговија со дрога при СВР Скопје го лишиле од слобода Е.М.(40), кој на...

Иванка Тpaмп сослушувана поради зл оупотреба на средства

Ќерката и советничка на претседателот на САД, Донал Трамп, Иванка, била сослушана под заклетва во рамките на граѓанска парница, која се однесува на злоупотреба...

Eвe кoj e нajчecтиoт извop нa инфekциjaтa co кopoнaвиpycoт

Заразените членови на семејството се најчестиот извор на инфекција со коронавирус, велат научниците, кои ги објавија информации за нивната студија во списанието „Сајанс“. Кинески експерти...

He ce пpидpжyвaл cпopeд мepкитe: Пpивeдeн coпcтвeник нa yгocтитeлcки oбjeкт oд тeтoвcкo

На 02.12.2020 околу 22.00 часот, во тетовска Мала Речица, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 39-годишниот З.А. од истото село, сопственик...

More Articles Like This