ХАМБУРГ ГОРИ, ВО ЖИВО: Масовни протести во Хамбург, заробена и првата дама на САД Меланија Трамп!

  • July 7, 2017
  • Коментари

Околу 350 активисти во Хамбург се обидоа денес да ја срушат полициската бариката и да влезат во црвената зона – блокирано подрачје каде што се одржува самитот на Г20, соопштуваат градските власти


Полициските службеници против демонстрантите користеа солзавец и пендреци, соопштува полицијата. Според зборовите на репортерот на РТ од лице место, се уништуваат излози од продавници, се палат автомобили, се поставуваат барикада од градежен материјал, бетон, блокови, сообраќајни знаци, стапови и други предмети, а полицијата користи булдожери за да ги расчисти.

Како што наведува агенцијата, учесниците на самитот можеле и самите да ги почувствуваат последиците од протестот: демонстрантите ги избушиле гумите на автомобилите на канадската делегација и го искршиле прозорците на зградата на конзулатот на Монголија.

Прес конференцијата, организаторот на протестите ја одржал во таканаречениот „Алтернативен медиски центар“.

Тие ја обвинија полицијата дека користи прекумерна сила, наведува агенцијаа.

Се појавија и драматични снимки од запалени автомобили на улиците на Хамбург.

Меланија не може да излезе од хотелот.

Првата дама на САД Меланија Трамп, не може да го напушти хотелот во кој претстојува за време на самитот Г20 во Хамбург поради безбедносни причини, пишува „Шпигл“. Германскиот таблоид „Билд“, јавува дека демонстранитите го опколиле хотелот во кој се наоѓа Меланија.

„Засега немаме дозвола од полицијата да го напуштиме хотелот“, рекол портпаролот на првата дама на САД.

Претходно «
Следно »