Харадинај: Го оcлободивме Кoсово, подготвени сме повторно да го браниме

Поврзано

Kpeaтивнo: Bo кoнтejнep co бaнaни пpoнajдeни 100 килoгpaми kokaин нa aтинcкoтo пpиcтaништe

На атинското пристаниште Пиреас, во внатрешноста на контејнер полн со банани биле откриени и запленети 100 килограми кокаин, распределен...

Ситуацијата е многу cepиозна, C3O е против KoBид-пacошите

Директорот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) во Србија, Маријан Ивануша изјави денеска дека епидемиолошката состојба во Србија...

Шok cнимки нajдeни вo тeлeфoн: Фoтoгpaфиитe oд cakaтeњe нa иcчeзнaтитe e нoв дokaз пpoтив eкипaтa нa “Heвoљa”

До клучни докази против криминалната група на Вељко Беливук, Марко Миљковиќ и Дарко Елеза, покрај останатите материјални траги, полицијата...
- Advertisement -

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај и кандидатот за претседател на Партијата на Косово, денеска одржаа три одделни средби со поранешни борци на ОВК, на кои им ја презентираше програмата АБК 2021-2025 и ги повика да ја поддржат програмата и нејзината кандидатура.

Говорејќи за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Харадинај рече дека тој не може да трае бесконечно.

„Нема да останеме заглавени на масите за дијалог на неодредено време, бидејќи ако продолжи нашата изолација, ќе победат само Србија и Русија“, објави Харадинај на Фејсбук.

Тој истакна дека на Косово (и Метохија) му треба внатрешно единство на патот кон НАТО, пренесува Новости .

„Изборите на 14 февруари се референдум за Косово во НАТО. Јас и моите другари бевме подготвени кога земјата требаше да се ослободи, а исто така сме подготвени да ја браниме. Најдобра одбрана е Косово во НАТО. „Ако ова не се постигне во наредните години, организирањето референдум за обединување со Албанија е начинот на кој ќе се движиме, со цел да се обезбедиме себе си и мирот во регионот“, додаде Харадинај во соопштението.

Latest News

Грозданов: Моменталната политичка структура треба да биде зacрамена од драмата која се случи со Мијалков

Виктор Грозданов аналитичар и колумнист во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за целата ситуација во...

More Articles Like This