Харадинај: Или пpизнaвaњe нa нeзaвиcнocтa нa Kocoвo или ce o6eдинyвaмe co Албанија

Поврзано

Грција ги отвори плажите, ова е услов за влез на истите

Плажите во Грција од денеска се отворени, веќе од следната недела ќе можат да дојдат и странски туристи. Засега...

Опacно зaтишје на Балканот: Босна поразена, Косово извор на опacност во xaocот од нaционaлизам, корупција, притиcok врз медиумите и cyдството, и индоkтринација млади луѓе

Балканот и Југоисточна Европа исчезнаа од меѓународната политичка мапа. Очигледно има многу поважни проблеми и кризи за кои треба...

Мнозинството гласаше за paзрешувaње на Мета, формирана комисија за спровeдување на постапката

Разрешување на Мета побараа 50 пратеници од редовите на владејачката Социјалистичка партија, но меѓу нив не е Еди Рама,...
- Advertisement -

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (АБК) Рамуш Харадинај денеска повторно му порача на српскиот претседател Александар Вучиќ, како дел од изборната кампања, дека е подобро да се признае Косово, бидејќи во спротивно, како што тврди, Косово „ќе го продолжи својот пат кон обединување со Албанија“.

Како што пренесува приштински „Лајми“, Харадинај на предизборниот митинг на АБК во Урошевац рече дека одлуката на Србија да не го признае Косово „му штети само на нејзиниот претседател Вучиќ“.

Харадинај, исто така, рече дека е убеден дека ќе биде претседател на земјата, како и дека ќе биде првиот претседател кој целосно ќе се посвети на решавање на односите со Србија, објави Косово Онлајн.

– Кога ќе станам претседател, со Божја помош и со ваша помош, ќе се збогуваме со Вучиќ. Затоа, дајте ми го Косово, не одложувајте повеќе, затоа што немаме време да чекаме, бидејќи веќе создадовме армија и енергетска независност, го трасираме патот за обединување со Албанија. Немате избор, не одложувајте, затоа што ние си ја работиме својата работа – рече Харадинај.

Latest News

Уkpaдени pecпиратори во Шведска, преку Косово завршиле во Хрватска

Полициската станица на Медвеќак во Хрватска започна кривична истрага против млад човек (25) кој е осомничен дека набавил 24...

More Articles Like This