Холандската пoлициja фaти “гoлeмa pибa”: Уaпceн шeф на нapкo-maфиja штo гoдишнo зapaбoтyвaл нaд 70 милиjapди дoлapи

Поврзано

Тepopистички нaпaд во Шведска: Избoдeни најмалку осум лица во Ветландa

Најмалку осум лица се избодени со нож во напад кој се случил во Шведска. Според првичните инфомации станува збор...

Австријците без можност за избор на вакцина

Скептицизмот во врска со вакцината нa „Астра зенека“ во Австрија е голем и затоа се погласни се барањата на...

Слобода на говор на дело: Новинарка ocyдена на шест месеци зaтвop за откривање медицински тајни

Белорускиот суд денеска ја осуди новинарката Катерина Боришевиќ на шест месеци затвор за откривање медицински тајни. Таа е осудена за...
- Advertisement -

Холандската полиција објави дека е уапсен наводниот водач на азиската нарко-криминална организација, Це Чи Лоп, кој важи за еден од најбараните бегалци кого го споредуваат со мексиканскиот нарко-шеф Ел-Чапо Гузман.

Че Чи Лоп е канадски државјанин роден во Кина. Уапсен е по потерница на австралиската полиција, која спроведува истрага при што е утврдено дека организацијата со која раководел остварува годишен приход од трговија со дрога во износ од 70 милијарди долари годишно, пренесува Ројтерс.

Портпаролот на холандската полиција Томас Алинг изјави дека пред екстрадицијата, Це се очекува прво да се појави пред судија додавајќи дека осомничениот е приведен на аеродромот Шипхол во Амстердам без никакви тешкотии.

“Тој беше на списокот на најбарани бегалци, а неговото апсење е резултат на разузнавачка работа. Тој е човек од калибар на Ел Чапо, можеби дури и Пабло Ескобар”, објасни Алинг.

Latest News

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

More Articles Like This