November 28, 2020, 11:53 am

Хрватска прва во регионот доби 5G мрежа

Поврзано

Турција гo мeнyвa нaдвopeшнo-пoлитичкиoт куpc и ce вpти кoн Запад

Турција планира да ги затопли односите со традиционалните сојузници од Запад и Саудиска Арабија, како и со САД, со...

Грција ја замрзна цената на тестовите за ковид, 40 евра за ПЦР, 10 евра за брз тест

За спречување на профитерство, грчката Влада воведува плафон за цените на тестовите, како за ПЦР така и за брзите,...

Ердоган: Турција e зaинтepecиpaнa зa pycкaтa вakцинa пpoтив Koвид-19

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека телефонски разговарал со неговиот руски колега Владимир Путин за прашањето за увоз...
- Advertisement -

Првата комерцијална 5G мрежа во Хрватска штотуку беше лансирана во Загреб и во уште пет други градови: Сплит, Осиек, Риека, Самобор и Света Ндела, со што се донесе новата мрежна технологија во земјата.

Мрежата се заснова на технологија за динамичко споделување на спектар (DSS), чијашто примена овозможува користење на 5G сигнали на постојните фреквенции.

DSS технологијата овозможува брза имплементација на 5G мрежата и ја намалува потребата за нови базни станици на специфични 5G фреквенции, пишува Bug.

Ова е, во исто време, објаснување за тоа како е лансирана комерцијална 5G мрежа во Хрватска, и покрај фактот дека државата сè уште не доделила концесии за нов фреквентен спектар на кој ќе биде целосно развиена примената на 5G технологијата.

Во иднина, 5G мрежата треба да овозможи поврзување и автоматизација на голем број сензори, индустриски уреди, автономни возила, беспилотни летала и понатамошен развој на телемедицина, објави Хрватски телеком.

Latest News

Германиија нajaви дeкa pecтpиктивнитe мepки мoжe дa тpaaт и дo пpoлeт cлeднaтa гoдинa

Германските власти најавуваат дека рестриктивните мерки кои претставуваат делумен „локдаун“ можеби ќе треба да се продолжуваат до пролетта 2021...

Оставка на Заев, слобода на народот: Пpoтecтот почнува во 12:30 часот од две места, завршува пред Влада

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува граѓаните денес на сенароден протест, со почеток во 12:30 часот кој ќе заврши пред Владата на Македонија. Поради заразата со корона, протестот...

(Фото) Bлaдaтa штo ja тpгнa oгpaдaтa, ceгa пocтaвyвa нoвa: Уштe oд yтpoвo пoлициja зa нajaвeниoт гpaѓaнcки пpoтecт

Уште од рано утрово се местат полициските огради пред зградата на Владата пред најавениот денешен протест. На „Илинденска“ може да се забележат голем број...

У6иeн шeфoт нa иpaнcкaтa нykлeapнa пpoгpaмa

Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран, потврди Иранското министерство за одбрана. Според соопштението, тој бил убиен во терористички...

Седумдесет и шест годишен cтpyмичaнeц co бacтyн вo paкa ги мoтивиpa млaдитe дa дapyвaaт kpв

Седумдесет и шестгодишниот Панче Николов, кој досега дарувал крв над 120 пати, со бастунот во рака се уште ја продолжува својата хумана мисија која...

More Articles Like This