Хрватска ќе ја прeкине вакцинацијата во земјата

Поврзано

Грција ги отвори плажите, ова е услов за влез на истите

Плажите во Грција од денеска се отворени, веќе од следната недела ќе можат да дојдат и странски туристи. Засега...

Опacно зaтишје на Балканот: Босна поразена, Косово извор на опacност во xaocот од нaционaлизам, корупција, притиcok врз медиумите и cyдството, и индоkтринација млади луѓе

Балканот и Југоисточна Европа исчезнаа од меѓународната политичка мапа. Очигледно има многу поважни проблеми и кризи за кои треба...

Мнозинството гласаше за paзрешувaње на Мета, формирана комисија за спровeдување на постапката

Разрешување на Мета побараа 50 пратеници од редовите на владејачката Социјалистичка партија, но меѓу нив не е Еди Рама,...
- Advertisement -

Хрватска ќе мора да ја прекине вакцинацијата на населението против корона вирус, затоа што нема повеќе вакцини од „Фајзер“. Директорот на ХЗЈЗ, Крунослав Чапак, соопшти дека производителите планираат да ги зголемат дозите.

Ќе успееме да ги вакцинираме сите што ја примија првата доза со втората доза, но ќе мора да ја запреме имунизацијата, бидејќи немаме доволно вакцини „Фајзер“ – изјави Чапак на прес-конференцијата на Националниот штаб.

Тој додаде дека и производителот „Модерна“ доставил одредена количина вакцини, но дека Хрватска била информирана дека ќе се доцни со нови испораки.

Не сме задоволни од испораката, тоа е далеку од она што го договоривме. А, ситуацијата ни е уште потешка, бидејќи на почетокот ни дадоа поголеми количини, кои сега се намалуваат – изјави Чапак.

Директорката на клиниката за инфективни болести во Загреб, Алемка Маркотиќ, рече дека не станува збор само за политика.

Тоа е нова вакцина и потребни се големи капацитети за да се произведе голема количина. Спроведени се скапи и тешки контроли, сите тие мора да бидат со цел вакцината да се појави на пазарот – вели Маркотиќ.

Таа додаде дека нема производител кој ги има сите совршени серии и тоа може да биде една од причините зошто испораките може да бидат одложени.

Latest News

Ретко невролошко нapyшување пријaвено како нecaкана рекција на вакцините АстраЗенека

Европскиот медицински регулатор објави дека испитува ретки случаи на нарушувања на нервниот систем кај луѓе кои примиле вакцина АстраЗенек,...

More Articles Like This