ХРИСТИЈАН МИЦКОВСКИ: Капитални проекти во енергетскиот сектор, придобивка ќе имаат стопанството и домаќинствата

Поврзано

ТРИПУНОВСКИ ЗА AHТИКРИЗНИТЕ МЕРКИ НА СДСМ И ДИМКОВСКИ: Тешка импровизација од типот колку нешто да се понуди и не значат никакво рeшение на проблeмите...

Дополнителниот заменик министер Цветан Трипуновски во вечерашното гостување во емисијата Што не е јасно на ТВ Алфа, обвинува дека...

МУЦУНСКИ: Олабавувањето на мерките не треба да бидат изговор за одење на избори, сите анкети велат дека 75% од граѓаните не сакаат брзи прламентарни...

Сите анкети покажуваат дека 75% од граѓаните велат дека во Македонија не треба да има брри парламентарни избори, првеснтвено...

МУЦУНСКИ: За одредување на датум за избори потребен е целосен консензус исто како кога истите се одложуваа

За ВМРО-ДПМНЕ државниот интерес и здравјето на граѓаните се главни приоритети при договарањето на новиот датум за одржување на...

ВМРО-ДПМНЕ секогаш го реализира ветеното пред граѓаните и секогаш работи за унапредување на животниот век и животниот стандард на граѓаните, велат од партијата.

mickovski-h-1

Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Христијан Мицкоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

Еден од проектите кој го започна Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ и кој има за цел да го унапреди општествено економскиот развој е изградба на примарната и секундарната гасоводна мрежа.

СДСМ кога беше на власт не презеде никакви чекори ниту за изработка на основни проекти, ниту пак за физибилити студија за гасовод низ целата држава. ВМРО-ДПМНЕ, уште во 2007-мата година почна да изработува енергетска стратегија за развој на Македонија каде е предвидена гасификацијата. Врз основа на таа стратегија денес е отпочната реализација на овој капитален проект во државата.

Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ до сега ја изгради примарната гасоводна мрежа од Клечовце – Штип.

Магистралниот гасовод Штип – Неготино е во напредна фаза на изградба и се очекува да заврши до крајот на оваа година.

Во фаза на изградба е магистралниот гасовод Скопје – Тетово – Гостивар.

А, исто така во Програмата РЕАЛНО на ВМРО-ДПМНЕ е предвиден магистралниот гасовод Штип – Хамзали – Струмица – Гевгелија како и ред други делници, за кои мнозинството граѓаните на последните парламентарни избори ја дадоа поддршка. Но СДСМ со своето деструктивно однесување го попречува реализирањето на овие проекти од кои директна корист ќе имаат граѓаните.

Дополнително, покрај примарната гасификација, огласите за изградба на секундарниот и терцијарниот гасовод преку јавно-приватно партнерство се објавени во јавните гласила во Република Македонија.

Со тоа започнува процесот на секундарна и терцијарна гасификација во Македонија која се очекува да чини околу 150 милиони евра. Ќе бидат опфатени 17-те општини во Скопскиот регион, 36-те општини во Источниот регион и 26-те општини во Западниот регион.

Почитувани,

Со реализацијата на тие проекти се отвора и нова ера во енергетскиот сектор во Република Македонија од која придобивка ќе имаат стопанството и домаќинствата, а истовремено и поголема заштита на животната средина.

Ова преставува вистинска грижа за граѓаните и развојот на државата.

Покрај сите опструкции од страна на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи континуирано да работи во интерес на граѓаните, да предлага, осмислува и реализира мерки и проекти со кои ќе им се подобри животот на сите граѓани во Република Македонија.

Актуелно

ГОЛЕМОТО УВО Е НА БИХАЌКА: Чулев открива скандал – АНБ незаконски ја задржала техничката можност да прислушува

Министерот за внатрешни работи бара од ЈО по допрен глас да отвори истрага за одговорност. Чулев на денешната прес-конференција...

СОСОЈБАТА ЕСКАЛИРА: 38 нови случаи на коронавирус во Македонија, има и починати

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-1, Куманово-1, Прилеп-4, Велес-9, Битола-1. Починаа двајца пациенти од Тетово....

ЈА ЗАГУБИ БИТКАТА ЗА СВОЈОТ ЖИВОТ: Почина првиот здравствен работник во Македонија од коронавирусот

Со жалење сакаме да ја известиме јавноста дека од КОВИД -19 почина и првиот здравствен работник. Фармацевтска комора на Македонија загуби почитуван...

(Фото+Видео) БРУКА НЕВИДЕНА: Скопје има нова населба со име на борец од УЧК, имаше и свечено „отворање„

Табла со името „Арбен Бајрами“ деновиве беше поставена во Долно Оризари – Скопје. Како што пренесува порталот на албански јазик „Ина онлајн“, таблата била...

РУСКОВСКА ФАТЕНА ВО ЛАГА-ЗАЕВ НЕ ГО ПРИЈАВИЛ СЛУЧАЈОТ?: И се згадило кога Камчев ѝ кажал што се случувало

Што очекувате од личност што буквално секоја вечер го поминуваше по кафаните и рестораните со највисоките луѓе од СДСМ, рече вечерва генералниот секретар Игор...

Повеќе вести