October 18, 2021, 2:20 am

Хуавеи отвара иcтражувачки центар во Будимпешта

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, најави дека кинеската телекомуникациска компанија „Хуавеј“ во Будимпешта ќе изгради иcтражувачки и развоен центар.

Сијарто истакна дека инвестицијата ќе обезбеди работни места за најмалку сто унгарски инженери.

Соработката помеѓу Унгарија и Кина е подобра од кога било. Инвестицијата претставува пресвртница во унгарското отворање кон источната стратегија – истакна Сијарто.

Новиот центар ќе се фокусира на вештачката интелигенција, стриминг, обработка нафотографии, технологија за пренос на сигнали и на големите дистрибутивни системи.

Развојниот проект ќе придонесе за дополнително зајакнување на угледот на унгарските инженерски вештини – порача Сијарто.

Новиот развоен центар ќе биде трета инвестиција на Хуавеј во Унгарија.

Latest News

Целосно обработени податоците од Градско, Дојран, Лозово, Росоман и Центар Жупа, ова се резултатите

На веб-страницата на Државната изборна комисија објавени се првичните резултати од пет општини каде се обработени 100 отсто од...

More Articles Like This