ХУНТАТА СЕ ИЗЖИВУВА ВРЗ ПОЛИТИЧКИ НЕИСТОМИСЛЕНИЦИ: Притворот се користи како мерка за измачување и изживување со политичките неистомисленици!

Поврзано

ВАКА СЕ ГРИЖАТ ЗА ЗДРАВЈЕТО НА ЛУЃЕТО: Зекири соопшти дека има коронавирус, а СДСМ бecрамно тера кампања и средби со граѓани

Потпретседателот на СДСМ, Зекири соопшти дека има кopонавирус, а СДСМ бесрамно тера кампања и средби со граѓани, обвинуваат од...

ЧУЛЕВ РACПAЛИ: Пред вистината и боговите молчат, а со лaгaтa се служат луѓето кои се во пaникa

Пред вистината и боговите молчат, а со лагата се служат луѓето кои се во паника, страв или пак недозволно...

ПРИТИСОЦИ ВРЗ ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ: Вработени во здравство се повикуваат на информативни разговори за објави на Фејсбук

Секојдневните дописки и преписки со нас и со останатите колеги од новинарската фела укажуваат на тоа дека оваа вонредна...

Срамна, правно неоснована и политичка е вчерашната одлука на Апелациониот суд да го продолжи притворот на пратеникот Крсто Мукоски. Целосно неаргументирани се притворите и за останатите уметници и патриоти во врска со измисленото дело тероризам, велат од ВМРО – ДПМНЕ.

Како што пишува во соопштението на ВМРО – ДПМНЕ тие велат дека јавното обвинителство дури после 50 дена почнува да ги повикува патриотите да дадат исказ во врска со политички конструираното обвинение.

-Цели 50 дена ЈО не преземаше никакви дејствија во истрагата против десетици македонски патриоти. Луѓе лежат во притвор, а ОЈО ништо не работи. Ова е директен доказ дека во притвор се ставени заради чисто изживување врз нив и нивните семејства.

Ова е невиден правен преседан. Притворот наместо како мерка за обезбедување на присуство се користи како мерка за измачување и изживување со политичките неистомисленици, потенцираат од партијата.

-Не е прв пат да се кршат правата на осомничените во текот на овој политички конструиран случај. Притворените беа незаконски лишени од слобода, а на истите им беа ускратувани нивните права и во истражниот затвор. Законските прекршувања беа констатирани и од Народниот правобранител, факт кој остана премолчен од институциите.

Додека од една страна гледаме неосновано влечење по затвори на актери, уметници, архитекти, режисери, полицајци и луѓе кои создале нешто во ова општество, од друга страна имаме пуштање на слобода на стотици осудени криминалци со помош на законот за амнестија кој го донесе СДСМ, нагласуваат од ВМРО – ДПМНЕ

-Неправичноста, селективноста и неправдата се главната одлика на оваа недемократска власт. Правната држава е девалвирана, демократијата умира секој ден. Од општество еднакво за сите кон кое треба да се стремиме, Македонија полека но сигурно станува општеството во на поделби и крајно политизирано.

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести