ХAКEРCКИТE НAПAДИ НЕ ПРECТAНУВААТ: Хaкepи ја блoкиpaа работата на фабриките и канцелариите на Honda во Европа и Јапонија

Поврзано

Штeтaтa од излeвaњeтo нафта на Арктикот надминува две милијарди долари

Загадувањето од излевањето нафта во Рускиот Арктик, кога при хаварија во Норилск се излеаја 21 илјади тони дизел, предизвика...

Ситуацијата во Иран алaрмантна, скоро 100 пoчинати за едно деноноќие

Во Ирак во јуни е забележан скок од 600 отсто на случаите на зарaза со кoронавирусот. На најголемите ирачки гробиштa...

Нова катacтрофа во Вухан, зaгрозени животите на милиони луѓе

Заради поројните дождови и поплавите во Кина, зaгрозени се милион луѓе во градот кој што се наоѓа на реката...

Компјутерски вирус e причина за прекин на производството во фабриките на Honda во Јапонија и Европа.

Според извештаите на медиумите, производителот на автомобили се сомнева во хакерски напад кој ја блокирал работата неколку часа.

Во изјавата на јапонската компанија се наведува дека проблем со мрежата довел до потешкотии во работењето. Освен фабриките, нападот, најверојатно предизвикан од вирусот Еканс, влијаел и на работата на канцелариите и дилерите на Honda во Европа, САД и Јапонија.

Според медиумите, целта на хакерскиот напад и била да се запре производството. Еден од серверите бил заразен со таканаречениот ransomware Ekans, кој е создаден за да вознемирува големи компјутерски системи кои се користат во корпорациите со многу клонови. Вирусот ги парализира важните датотеки и бара откуп за да се врати податоците и перформансите на системот.

Ова не е прв ваков напад против ИТ системите на Honda. Пред три години, серверите на јапонската корпорација беа заразени со вирусот WannaCry. И тој, како и Ekans, функционира на истиот систем – откупнина за да се вратат податоците и перформансите на системот.

Тековниот напад најверојатно започнал оваа недела (7 јуни), а престанокот на производството и деловното работење дошло еден ден подоцна. Сè уште нема информации за тоа како точно се решил проблемот, но работата на фабриките и канцелариите е рестартирана.

Актуелно

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Мицкоски до Заев: Ќе морате да ја докажувате Вашата невиност пред cуд, одговорност мора да има

На вечерашниот тв дуел гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски, кој зборуваше за реформите во судството, како и за одговорноста која што ќе...

Мицкоски: Cо заокружување на број 14 ќе се поддржи една поинаква Македонија од оваа која што денеска се случува

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во дебатната емисијата на македонската телевизија посочи дека овие избори се избори во кои што се одлучува за нашата...

Повеќе вести