January 24, 2021, 2:51 am

ХAКEРCКИТE НAПAДИ НЕ ПРECТAНУВААТ: Хaкepи ја блoкиpaа работата на фабриките и канцелариите на Honda во Европа и Јапонија

Поврзано

Илон Маск ja caкa Кина, и Кина го caкa Илон Маск

Компанијата на Илон Маск, Тесла, во Шангај, работи со полна пареа. Според еден извршен директор, Тесла не добила само...

Фајзер се oбвpзa: 40 милиoни вakцини зa cиpoмaшнитe

Американската компанија „Фајзер“ се обврза да испорача 40 милиони дози вакцини против „Ковид-19“ оваа година, во согласност со напорите...

Пpвпат од пoчeтoкoт нa eпидeмиjaтa: Хонг Конг вoвeдyвa cтpoг кapaнтин

Хонг Конг денес ја воведе првата блокада од почетокот на пандемијата на коронавирус. 10.000 граѓани во густо населениот дел на...
- Advertisement -

Компјутерски вирус e причина за прекин на производството во фабриките на Honda во Јапонија и Европа.

Според извештаите на медиумите, производителот на автомобили се сомнева во хакерски напад кој ја блокирал работата неколку часа.

Во изјавата на јапонската компанија се наведува дека проблем со мрежата довел до потешкотии во работењето. Освен фабриките, нападот, најверојатно предизвикан од вирусот Еканс, влијаел и на работата на канцелариите и дилерите на Honda во Европа, САД и Јапонија.

Според медиумите, целта на хакерскиот напад и била да се запре производството. Еден од серверите бил заразен со таканаречениот ransomware Ekans, кој е создаден за да вознемирува големи компјутерски системи кои се користат во корпорациите со многу клонови. Вирусот ги парализира важните датотеки и бара откуп за да се врати податоците и перформансите на системот.

Ова не е прв ваков напад против ИТ системите на Honda. Пред три години, серверите на јапонската корпорација беа заразени со вирусот WannaCry. И тој, како и Ekans, функционира на истиот систем – откупнина за да се вратат податоците и перформансите на системот.

Тековниот напад најверојатно започнал оваа недела (7 јуни), а престанокот на производството и деловното работење дошло еден ден подоцна. Сè уште нема информации за тоа како точно се решил проблемот, но работата на фабриките и канцелариите е рестартирана.

Latest News

Научниците потврдија: Koгa чoвeк лaжe, тoj гo имитиpa гoвopoт нa тeлoтo нa oнoj штo го лaжe

Неодамнешниот експеримент на холандски истражувачи од Универзитетот во Ротердам, кој го проучуваше влијанието врз говорот на телото и движењата,...

More Articles Like This