August 11, 2020, 10:15 am

Хaкepитe ги користеле вработените кои имаат пристап до интерните сервери

Поврзано

Pacте тeнзиjaта и koнфликтот во СДСМ, Зеколи прашува кој ја pyши Рада?

Се погласни се шпекулациите дека во моментов во СДСМ се случува вистински раскол иако провладините медиуми преку своите платеници...

Со вaлкана игра Ахмети се обидува одново да си ја поврати својата изгyбена политичка моќ и позиција

Универзитетскиот професор и поранешен дипломат, Ѓорѓи Спасов со објава на својот Фејсбук профил реагира на денешната покана од лидерот...

(Видео) 30 дена стои пykната водоводната цевка, асфалтот е кренат и почнувa да пykа, надлежните никаде ги нема

30 дена е пукната водоводната цевка која е под патот накај с. Орман. 30 дена џабе е пријавување, молење...
- Advertisement -

Компанијата Твитер, по вчерашниот хакерски напад, соопшти дека хакерите ги користеле вработените кои имаат пристап до интерните сервери „за да преземат контрола врз многу познати налози и пишувале наместо нив“.

„Истражуваме дали хакерите преземале некои други криминални активности и дали тие имале пристап до други информации. Кога ќе имаме нови детали, ќе ја известиме јавноста“, соопшти Твитер.

Вчера Твитер објави дека хакери упаднале во неговите сервери и хакирале некои од најпознатите корисници на платформата, вклучувајќи ги и американскиот претседателски кандидат Џо Бајден, ѕвездата од реалните шоуа Ким Кардашијан, милијардерот Елон Маск и поранешниот претседател на САД, Барак Обама.

Во хакираните твитови се повикаат следбениците да испратат донации во крипто валути на конкретен „паричник за криптовалути“и на тој начин двојно ќе ја зголемат својата заработка. Неколку часа по почетокот на хакерскиот напад, околу 300 луѓе се измамени кои испратиле донации во биткоини повеќе од 100.000 американски долари . Твитовите беа избришани неколку минути откако беа објавени.

Извршниот директор Џек Дорси претходно изјави дека компанијата го утврдува проблемот.

– Тежок ден за Твитер. Жал ни е што се случи, рече Дорси.

По веста за хакерството, акциите на Твитер паднаа на берзите за речиси пет проценти.

Погодени се и Твитер налозите на раперот Канје Вест, основачот на Амазон, Џеф Безос, инвеститорот Ворен Бафет, основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс и корпоративните сметки на Убер и Ејпл. Исто така хакирани се и налозите на компании и организации што продаваат криптовалути. Вкупно, погодени се налози што имаат десетици милиони следбеници.

Ко-основачот на компанијата за кибер безбедност CrowdStrike, Дмитри Алперович рече дека досега ова е најлошиот хакерски напад врз најголемите платформи на социјалните медиуми. Некои експерти велат дека најверојатно хакерите имале пристап до внатрешната инфраструктура на Твитер.

Latest News

Уaпceнo младо момче – Пoлициjaтa пронашла мapихyaнa кај него

На 10.08.2020 во 22.10 часот, полициски службеници од СВР Скопје на ул. „Иван Хаџиниколов“ го лишиле од слобода Д.С.(22)...

(Фото) Kaко во kaфез, надpeaлни слики од Тајланд, еве како се одвива наставата

Надреалните фотографии од Тајланд покажуваат дека ученици одат во основно училиште, со маски, сместени во „кафези“ за социјално растојание, изработени од пластика и плексиглас. Тајландски...

Македонски државјанин тeшкo пoвpeдeн во cooбрaќaјкa кај Саранда

Македонски државјанин тешко е повреден во сообраќајна несреќа, што се случила во близина на албанскиот приморски град Саранда, јави телевизија Ора њуз. Од се уште...

Унифopмите на полициjaтa дeфинитивнo и на албански

Вака ќе изгледаат двојазичните амблеми на полициските униформи. Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу денеска потпишал нормативни акти амблемите да бидат и на албански,...

Биле пoзитивни на Koвид-19 – Мајка со три деца вpaтeнa од скопскиот аеродром

Мајка со три деца кои биле тестирани во приватна клиника, сите позитивни на коронавирус, не ги послушале епидемиолозите за задолжителна самоизолација и заминале на...

More Articles Like This