November 28, 2020, 12:19 pm

Хaшки o6винитeл бapa пpитвop зa Хашим Тачи, пpeдвидyвa дoживoтeн зaтвop

Поврзано

Турција гo мeнyвa нaдвopeшнo-пoлитичкиoт куpc и ce вpти кoн Запад

Турција планира да ги затопли односите со традиционалните сојузници од Запад и Саудиска Арабија, како и со САД, со...

Грција ја замрзна цената на тестовите за ковид, 40 евра за ПЦР, 10 евра за брз тест

За спречување на профитерство, грчката Влада воведува плафон за цените на тестовите, како за ПЦР така и за брзите,...

Ердоган: Турција e зaинтepecиpaнa зa pycкaтa вakцинa пpoтив Koвид-19

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека телефонски разговарал со неговиот руски колега Владимир Путин за прашањето за увоз...
- Advertisement -

Главниот обвинител на Специјалното обвинителство во Хаг, Џек Смит, во своето писмо до судијата за претходна постапка, Никола Гилу, кое е објавено и на официјалната веб-страница на Специјалниот суд, побара Хашим Тачи треба да биде уапсен и да биде испратен во притвор.

Смит стравува дека поранешниот претседател на Косово може да избега „веднаш штом ќе биде информиран за потврденото обвинение и деталите за потврдените обвиненија, што може да доведе до доживотен затвор“, пренесува порталот „Reporteri.

Смит, во своето писмо исто така тврди дека Тачи може да изврши други злосторства и да ги попречува специјалните процедури и предвидува дека екс-престедателот на Косово може да биде осуден на доживотен затвор, пишува порталот.

Latest News

Пpeгaзeн пeшaк вo Скопје, co тeшки пoвpeди пpeнeceн нa Kлиникa

Пешак е тешко повреден во несреќата што се случила вчера во 12.00 часот на ул.„Малешевска“ во Скопје. Патничко возило „фиат брава“...

Ќе побара ли Бугарија и Грција да ги избрише натписите на своите споменици

ПРЕИНАЧУВАЊЕ НА ИСТОРИСКАТА ВИСТИНА СЕ БАРА САМО ОД МАКЕДОНИЈА Бугарија со уцените кон Македонија и барањето да се избрише нејзината улога во периодот 1941-1944 г....

Bo здpyжeнa пoлициcкa akциja вo Цeнтpaлнa Амepикa yaпceни нaд 700 kpиминaлци

Полициите на Салвадор, Гватемала и Хондурас, со помош на американските безбедносни служби, уапсија повеќе од 700 членови на меѓународни криминални организации, главно членови на...

Вpхoвниoт вepcки лидep вeти oдmaздa зa y6иcтвoтo нa Фахризадех

Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, изјави денеска дека Иран ќе се одмазди за убиството на научникот, Мохсен Фахризадех, шеф на иранската програма...

Германиија нajaви дeкa pecтpиктивнитe мepки мoжe дa тpaaт и дo пpoлeт cлeднaтa гoдинa

Германските власти најавуваат дека рестриктивните мерки кои претставуваат делумен „локдаун“ можеби ќе треба да се продолжуваат до пролетта 2021 година ако не се стави...

More Articles Like This