ЦАНОСКИ ПОВТОРНО ЌЕ ГО ГРАДИ ,,КОСМОС“:Договорил партнер од Источна Европа кој имал средства за повторно да никне градбата

Поврзано

РКЕ донесе одлука, ова се новите цени на гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР...

Од полноќ нови цени на гоpивaтa

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Програмата на ВМРО ДПМНЕ е јасно издржана програма со методологија, мерки и чекори како да се постигне повисок стандард за живеење на граѓаните

Во денешната емисија „Еконмски факти“ на ТВ Алфа гостуваше претседателот на комисјата за економија при ВМРО – ДПМНЕ Дарко...

Фијат Цаноски пронашол инвеститор за повторна изградба на станбено-деловниот комплекс „Космос“. За „Фактор“ вели дека нема негови расположливи финансиски средства за оваа скапа инвестиција, но дека договорил партнер од Источна Европа кој ги има за повторно да никне градбата .

– Јас немам пари, бидејќи се работи за повеќемилионски проект, но партнерот со кој се договорив ги има средствата. Можам да кажам дека ќе биде сосема ист, од подземните гаражи па се до самиот кров- изјави Цаноски.

Самиот комплекс, според проектот, треба да биде седумнаесеткатница, поделена на пет ламели, и помалата зграда, која ќе била поставена полукружно. Двете згради заедно требало да имаат околу 560 стана. Изградбата на комплексот беше предвидено да чини на околу 30 милиони евра. На долните катови од големата зграда предвидени беа деловни простории и шопинг – центар, а на последниот кат беше предвиден луксузен ротирачки ресторан со површина од 1.500.до 2.000 квадратни метри од кој ќе можеше да се гледа целата панорама на Скопје. Во средишниот дел на овој последен кат планирано било да се сместат и фитнес – центар, базен и сауна за рекреација на станарите. Беше предвидена и детска градинка. Меѓу двете згради, кои требаше да се оддалечени 120 метри, превиден бил парк и шеталиште. Паркирањето било решено со две подземни гаражи од по два ката под подрумите на зградите, а странично од комплексот била предвидена и гаража на два ката со околу 562 паркинг-места.

Актуелно

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

Повеќе вести