Цариниците на ГП Богородица пронашле 130 килограми марихуана во 323 паковки

Поврзано

TPAГЕДИЈА ВО ДЕЛЧЕВСКО: 6 годишно дете нaстрада при пaд од трактор

При пaд од трактор, во делчевската населба Таушанско маало починa 6 годишно дете. Екипа на Итната медицинска помош интервенирала...

НА АВТОПАТОТ ВЕЛЕС-СКОПЈЕ: Пронајдени 25 мигpaнти во три автомобили

На четврти јуни во раните утрински часови на автопатот Велес-Скопје, после пунктот „Македонија пат“, полициски службеници пронашле 25 илегални...

СО ЧЕКАН ГО УДРИЛ ПО ГЛAВA: Татко си го нaпaднaл синот во Трубарево и му нанел тeшка пoвpeда

На 04.06.2020 во СВР Скопје било пријавено дека околу 22.00 часот во с.Трубарево, скопско, Р.Б.(72) во семејниот дом со...

Преку 130 килограми марихуана пакувана во 323 паковки завиткани со проѕирна најлонска фолија вчера заплени Царинската управа на граничниот премин Богородица во камион со албански регистарски таблички.

Дрогата била наменета за турскиот пазар, а сомнеж за претрес на камионот кај  цариниците се појавил откако ја увиделе временската разлика на транзит на камионот што доаѓал од Албанија. Тој се задржал повеќе од вообичаеното за излез од Република Македонија.

Директорот на Царинската управа Ѓоко Танасоски денеска на прес-конференција информираше дека камионот бил управуван од 37-годишен државјанин на Република Албанија и на прашање на царинските службеници дали има нешто да пријави за царина, тој одговорил дека возилото е празно и дека патувал од Турција за утовар.

– При контролата на возилото во дрвените странични даски што ја држат церадата од полуприколката во специјално изработен простор во внатрешноста на даските е пронајдена марихуаната, истакна Танасоски.

Против возачот Царината поднела кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги. Основниот суд во Велес му одредила мерка притвор во траење од 30 дена.

Од почетокот на 2018 година Царината во пет случаи на повеќе гранични премини запленила 472 килограми марихуана. Ова е втор поголем случај на заплена на дрога, а претходно на 28 јануари оваа година на истиот граничен премин Богородица беа запленети 310 килограми.

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести