November 1, 2020, 3:06 am

Царовска: Учебната година ќе почне организирана, но со голем број предизвици

Поврзано

Повикот на директорот на болницата во Струмица покажа каква е состојбата во Македонија

За тоа каква е состојбата во нашиот здравствен систем јасно покажува денешниот повик на Директорот на Општа Болница Струмица. Станува...

Захариева: Нема да ставиме вeто само ако Македонија ги признае бугарските корени

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева се заkaни дека Бугарија ќе стави вeто за почеток на пристапните преговори...

Каракачанов: Му објаснив лично на Заев, Бугарија нема да прави отcтапки, тоа би било нaционално прeдaвство

Никој во Бугарија нема да нaправи отcтапки и да не ги почитува одлуките на Собранието, потврди во телевизиско интервју...
- Advertisement -

Со голем број предизвици ќе започне новата учебна година, вели министерката за образование, Миле Царовска. Посочи дека во моментот се одвиваат техничките процеси, а периодот за припрема бил краток.

Но, сепак, според Царовска, има основи за учебната година да почне организирано.

Прашана за личен став околу дневниот престој Царовска рече тој не е важен, туку Владата ќе го даде последниот збор. Појасни дека не станува збор за класичен дневен престој каде што ќе се мешаат ученици од повеќе одделенија, туку истите ученици од едно одделение ќе останат заедно.

Претседателот на Синдикатот, Јаким Неделков рече бројот на наставници е сериозен проблем и е невозможно со бројот на кадарот да се реализира наставата, особено ако се воведе целодневна настава.

-Во соработка со Министерството ќе се изнајдат решенија за сатисфакција на дополнително вложениот труд за оние наставници кои вонредно ќе имаат часови. Се разбира за нас како синдика, 50 часа наставни часови во неделата е неприфатлива опција, рече Неделков.

Царовска вели дека се свесни за овој проблем и постојат три опции за да реши проблемот со бројот на наставниците.

-Едната опција , итни и неодложни, дека има потреба од дополнителен кадар. Имаме друг персонал кој што може да се вклучи во делот на поддршката на целодневната, зашто во вториот дел на наставата имаме повторување на знаењето кое го поминале во текот на денот. Што значи дека и друг кадар од училиштето може да помогне тука. И секако дека имаме можност преку Законот за работни односи – плаќање на дополнителни часови. Системот обезбедува сето ова да ни се случува, рече Царовска.

Latest News

Уште една земја најави кapaнтин поради ekcтремно лошата состојба

Португалската влада го најави новото затворање на поголемиот дел од земјата на 4 ноември и ги повика граѓаните да...

(Видео) Среде Скопје журkа, ечи, Спасовски и Филипче спијат

На социјалните мрежи вечерва се споделуваат видеа од ноќен клуб каде вечерва ечи познатата песна „жена од султана“, а внатре се одржува забава. На видеото...

Ердоган вети нова куќа за секој чиј дом беше yништeн во зeмjoтресот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вети дека ќе биде изградена нова куќа, што е можно поскоро, за секој граѓанин чиј дом беше yништeн во...

(Фото)Ова не е новото амбулантно возило, ова се чевлите од 900 евра на Зорица Заева и Бентлито и Мајбахот на Заеви

Зоран Заев е на власт и државни позиции цели 18 години. Апослутно владее во Македонија цели 4 години. Ако Македонија има џeлaт тоа е...

Вечерва погледнете го небото, се случува редок феномен

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена....

More Articles Like This