January 24, 2021, 4:08 am

Цветот од липата ги y6ивa виpycитe и ги чиcти бeлитe дpoбoви

Поврзано

Bо насока болницата да биде подостапна за сите пациенти: Аџибадем Систина“ ги намали 20 проценти цените во новата педијатриска болница

Педијатрискиот стационар во „Аџибадем Систина“ овозможува третман на болно дете на возраст од 0 до 16-годишна возраст. Во него...

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА БECHА НА ФAJ3ЕР: Нема вakцини -Xpватска ќе ја запре вakцинацијата, Полска и Италија ќе тужaт

Најголем број од земјите од ЕУ добиле за половина помалку од договорените количини Некои се снаоѓаат со итно одобрување на...

Кинe3и тестираат вakцина за ,,продолжување на животот“

Кинески научници тестираат нова алатка (вакцина) за деактивирање на генот KAT7, што е клучен фактор во процесот на стареење...
- Advertisement -

Липата во народната медицина се користи против здравствени тегоби, па дури и против анксиозност и нервоза. Цветот од липата билкарите го користат со векови.

Цветот од липата содржи железо, калциум, танин, манган, етерично масло, слуз, гликоза, шеќер, восок, жолта боја, манитол, фарнезол.

Традиционално се користи и против настинка, спречува воспаление на белите дробови, грип и други инфективни заболувања на дишните патишта проследени со грозница. Освен тоа, се користи и во лечењето на песокот на бубрегот.

Ги отстранува брчките и пегите од кожата на лицето, спречува опаѓање на косата, лечи изгореници и рани.

Истражувањата потврдиле дека чајот од овој цвет им помага на оние кои што имаат благи проблеми со бешиката, болки во стомакот или пак лошо варење со храната, како и гастрокардиолошки синдром.

Чајот од липа помага и во имунолошкиот систем, да се бори со вируси и инфекции. Во овој период пожелно е редовно да го пиете, а најдобро е да го подготвувате на овој начин:

Измешајте 25 грама шипки и цветови од липа и 15 грама кора од портокал. Сето тоа измешајте го и прелијте го со половина литар вода.

Пијте по 2-3 шолји загреан чај дневно.

Latest News

Научниците потврдија: Koгa чoвeк лaжe, тoj гo имитиpa гoвopoт нa тeлoтo нa oнoj штo го лaжe

Неодамнешниот експеримент на холандски истражувачи од Универзитетот во Ротердам, кој го проучуваше влијанието врз говорот на телото и движењата,...

More Articles Like This