Цветот од липата ги y6ивa виpycитe и ги чиcти бeлитe дpoбoви

Поврзано

Зaрaзeнитe со Koвид-19 би можеле да не го вратат сетилoтo за миpиc

Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус по излекувањето од коронавирусот, покажуваат...

Пyшaчи внимавајте – Научниците открија нов cимптoм на кoрoнaвиpycот

Светската здравствена организација издаде предупредување за нов симптом на коронавирусот кој е алармантен, но не се појавува често. Коронавирусот до...

НОВ СВИНСКИ ВИPУС СЕ ФАЌА ЗА ОРОТО

Вирусите ги дочекаа своите пет минути на оваа планета. Во денови кога короната пустоши по светот и по Македонија,...

Липата во народната медицина се користи против здравствени тегоби, па дури и против анксиозност и нервоза. Цветот од липата билкарите го користат со векови.

Цветот од липата содржи железо, калциум, танин, манган, етерично масло, слуз, гликоза, шеќер, восок, жолта боја, манитол, фарнезол.

Традиционално се користи и против настинка, спречува воспаление на белите дробови, грип и други инфективни заболувања на дишните патишта проследени со грозница. Освен тоа, се користи и во лечењето на песокот на бубрегот.

Ги отстранува брчките и пегите од кожата на лицето, спречува опаѓање на косата, лечи изгореници и рани.

Истражувањата потврдиле дека чајот од овој цвет им помага на оние кои што имаат благи проблеми со бешиката, болки во стомакот или пак лошо варење со храната, како и гастрокардиолошки синдром.

Чајот од липа помага и во имунолошкиот систем, да се бори со вируси и инфекции. Во овој период пожелно е редовно да го пиете, а најдобро е да го подготвувате на овој начин:

Измешајте 25 грама шипки и цветови од липа и 15 грама кора од портокал. Сето тоа измешајте го и прелијте го со половина литар вода.

Пијте по 2-3 шолји загреан чај дневно.

Актуелно

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Мицкоски до Заев: Ќе морате да ја докажувате Вашата невиност пред cуд, одговорност мора да има

На вечерашниот тв дуел гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски, кој зборуваше за реформите во судството, како и за одговорноста која што ќе...

Мицкоски: Cо заокружување на број 14 ќе се поддржи една поинаква Македонија од оваа која што денеска се случува

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во дебатната емисијата на македонската телевизија посочи дека овие избори се избори во кои што се одлучува за нашата...

Повеќе вести