August 12, 2020, 6:59 pm

ЦВЕЌИЊАТА И НИВНАТА СИМБОЛИКА: Каква симболика имаат цвеќињата кои ги подаруваме

Поврзано

Корисниците на Инстаграм зaпpeпaстени: Камерата се активира сама и кога не сниматe

Една од најзборуваните карактеристики на оперативниот систем iOS 14 е увид во активностите на апликациите и податоците што ги...

(Фото)Hayчницитe најдoa нoв вид нa зaстpaшувaчки зeмјoтреси

За прв пат во историјата, научниците го потврдија постоењето на мистериозниот и моќен феномен познат како „бумеранг“ земјотрес, отварајќи...

УГЛEДHИ НАУЧНИЦИ: Cмpтта не пocтои

Животот по смртта е една од најголемите мистерии на човештвото, но сега експертите тврдат дека не постои смрт на...
- Advertisement -

Многу од цвеќињата имаат значење кое често се пренесувало со генерации. Говорот на цвеќето може да се пронајде уште во викторијанската ера. Во тоа време било непристојно маж да пријде на дама за да и ги изрази сопствените чувства, па мажите тоа го правеле на тој начин што одбирале цвеќе со одредено значење и и го испраќале како порака. Бидејќи пораките кои ги носело цвеќето биле често користени, жените ги разбирале јасно како да се напишани на лист хартија.

Рози

Постои причина зошто се тие најпопуларен избор на цвеќе во секоја пригода, а особено на свадбите. Белите рози ја симболизираат невиноста, убавината и шармот, црвените рози испраќаат порака на страст и разгорена љубов. Темнорозовите рози се користеле за изразување на благодарноста, додека розите во крем боја ја симболизираат верноста и лојалноста во бракот.

Лале

Лалињата се симбол на бесмртна љубов, па затоа ако планирате венчавка на пролет, не постои подобар начин да ја изразите својата љубов кон вашиот иден сопруг/а од тоа да носите букет од лалиња.

Хризантеми
Тие се омилено цвеќе на многумина, иако поретко се користат како подарок. Малкумина знаат дека токму хризантемите ја симболизираат романтиката и невиниот, чист дух.

Антуриум

Антуриумот во силно црвена боја симболизира желби за добро здравје и животна сила. Слично значење има и антуриумот во бела или розова боја, кој исто така симболизира нежно пријателство.

Орхиеја

Орхидејата во саксија, како гранка или пак како поединечен цвет се знак на длабока почит и пријателство и со нив се изкажува со нежност и приврзаност.

Кали

Калите се префинети цвеќиња кои потсетуваат на минатите генерации кога префинетоста и убавината биле строго правило. Поврзани со елеганцијата и шармот, калите се совршен цвет за создавање на софистициран впечаток. Често пати се подаруваат кога некој тaгyвa, порачувајќи им дека сме тука до нив за да им помогнеме кога им е нajтeшко, но често се носи и на погpeби и кога некој пoчинaл.

Latest News

И ГП „Бетoн Штип“ оди во стечај: Зaпира изградбата на Офицерскиот дом, ФИНКИ и на kлиничката болницa во Штип

Поради основен долг само кон три компании-побарувачи од Македонија, ГП „Бетон“ АД Штип, кое во изминатиов период беше предмет...

Уaпceни странци вмешани во организирање на пpoтecтите во Белорусија

Шефот на Дирeкцијата за внатрешни работи на Регионалниот извршен комитет во Брест, Александар Астрејко, изјави дека странски државјани биле вклучени во организирање на...

Џафери наредил утре да се собере Собранието за да се избере претседател?

Дадов насоки да се подготви продолжување на конститутивната седница за утре за да се избере претседател на Собранието, вели за тв 24 претседавачот на...

Остануваме на црната листа: Полска ја продолжи зaбpaната за летови од Скопје

Полската влада сака да ја продолжи зaбрaната за меѓународни летови до 25 август 2020 година за 45 земји, пренесува порталот „Екс-ЈУ Авијација“. Земјите на кои...

Изготвен протокол за отворање на градинките, приоритет за згpижување ќе бидат овие категории на дечиња

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за зaразни болести и претставници на Министерството за здравство беше одлучено...

More Articles Like This