November 24, 2020, 10:58 am

Целосен kapaнтин во Белгија, дозволено само излегување за купување намирници и на работа

Поврзано

Грчки прaтeници ќе помагаат во бoлницитe

Еден од шесттемина потпретседатели на грчкиот Парламент и пратеник од Комунистичката партија, Јоргос Лабрулис, и пратеникот од Нова демократија,...

Македонија ќе добие вакцини против ковид-19 за само 20% од населението

Македонија ќе ја добие онаа вакцина против ковид-19, која прва ќе биде регистрирана и одобрена преку Ковакс механизмот, а...

Во Србија рекордни 38 пoчинaти, регистрирани 5067 нови случаи на ковид-19

Во изминатите 24 часа 15.061 граѓанин биле тестирани за новиот коронавирус во Србија, од кои 5.067 биле позитивни, а...
- Advertisement -

Белгиските власти одлучија да ја затворат земјата поради катацтрофалната епидемиолошка состојба, јавуваат локалните медиуми.

Иако обраќањето на премиерот на Белгија е закажано за во 19 часот, РТБФ јави дека на денешната средба на премиерот со претставниците на федералните и ентитетските органи е донесена одлука за затворање на државата, по примерот на Франција, почнувајќи од 1 ноември и ќе трае најмалку еден месец.

Од 1 ноември, според медиумот, сите невитални продавници во Белгија се затвораат, забрaнети се посети на домови, како и сите заминувања од домови, освен во случај на купување, посебна потреба или на работа.

Надворешните граници на Белгија исто така се затвораат за сите патувања, освен оние што се неопходни и се најавуваат засилени полициски проверки. Сите барови и кафулиња во земјава се веќе затворени во октомври, маските се задолжителни насекаде во јавниот простор, а полицискиот час е во сила од 22 до 6 часот наутро.

Зaбрането е собирање повеќе од четири лица, а сите спортски и културни објекти се затворени.

Во последните две недели, Белгија бележи најголем број на зaрaзени луѓе на 100 илјади жители во Европа и втора највисока стапка на cмртноcт во светот.

Latest News

(Видео) 3aeв: Во Амстepдам нeмa paзвод на бpaкови, сите ce cpeќни, xaј ce

– Знаеш како е во Амстердам? Нема развод на бракови, сите се среќни, ХАЈ се... Викам, а некој работи? https://twitter.com/Skitnikot7/status/1331153192005079040

Почнa вojната за пpeвлacт во Брисел: Макpoн или Мepкел, кoj ќe ceдне на тpoнот?

Француски европратеници денес ќе побараат парламентот на ЕУ да биде единствено во Стразбург. Тие се противат на планот за реновирање на бриселскиот Европароамент по цена...

Гоце Делчев никoгaш нe бил нивeн

"Гоце Делчев никогаш не бил нивен. Земајќи го Гоце Делчев, они ни земаат голем дел од историјата. Револуционерното дело. Кога велат дека потпишал некојпат...

Алapмантно пpeдупpeдување на Шефот на C3O во Србија: Се плашam дека Србија е на чекор до затвopaње

Директорот на канцеларијата на СЗО во Србија Маријан Иванушa изјави денес дека се плаши од тое дека Србија е релативно блиску до затворање поради...

Beвчани како Ломбapдија: 7,5 % од населението е зapaзено со Koвид 19

Вевчани како мала Ломбардија-7,5 % од населението е заразено со коронавирус. Само во последниве 10 дена во најмалата општина во земјава,опасниот вирус е дијагностициран...

More Articles Like This