ЦИПРАС ГО ОБЕЗБЕДИЛ ПОТРЕБНОТО МНОЗИНСТВО: Дури и Каменос да откаже гласање, Ципрас има адут кој ќе го изгласа договорот

Поврзано

ЕДЕН ЗАРАЗЕН И НИТУ ЕДЕН CMPТЕН СЛУЧАЈ: Дури и Кoсово подобро се спрaвува со кopоната од Македонија

Во Косово вчера беше потврден само еден нов случај на зарaзен, седуммина новоизлекувани од Ковид-19 и ниеден пoчинат. Вклучително...

ДВАЈЦА УБИEHИ И ПОВЕЌЕ ПOBPEДЕНИ: Cудиp на илeгaлни мигpaнти во БиХ

Двајца мажи се yбиeни денеска во пресметка на илeгaлни мигрaнти кај Цазин во северозападна Босна, потврди вечерва локалната полиција. Мигpaнтите...

(Видео) ДОБИВ ЗAKAНА ДЕКА ЌЕ БИДАМ ЛИKBИДИРАН: Дачиќ откри детали од преговорите за повлекување на признавањето на Кoсово

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, откри досега нeпознати детали од преговорите со државите за повлекување на...

Распоредот на силите во грчкиот парламент кога договорот за името би влегол на гласање, на прв поглед навестува неизвесен исход

Грчкото собрание има 300 пратеници, а за ратификација на спогодбата се неопходни 151.

Владејачката коалцијата, составена од Сириза и Независни Грци веќе го имаат потребното мнозинство. Но, работите, на прв поглед, не одат во прилог на Ципрас, откако лидерот на Независни Грци Панос Каменос и денеска го повтори категоричниот став.

-Ако на Скопје му го дадеме терминот Македонија и македонски јазик тоа ќе биде историски и монументален пораз за Грција. Независни Грци не прифаќаат решение во кое ќе биде содржан зборот Македонија, вели Панос Каменос, лидер на Независни Грци.

Со категоричното „охи“ на Каменос и со тоа, минус 9 пратеници на вкупното конто, Сириза на Ципрас останува покуса за 6 пратеника, неопходни за потврда на договорот. Но, само на хартија. Грчкиот премиер, според последните пораки од Атина, веќе го има ас во ракавот во лидерката на Движењето за промени Фофи Генимата и во лидерот на партијата Река Ставрос Теодоракис, кои заедно имаат 26 пратеника.

И во случај на Ципрас да му откажат лојалност 10 пратеника, според најпесимистичкото сценарио, математика вели дека грчкиот премиер повторно би ги имал неопходните 151 глас. Сепак, работите би се искомлицирале во случај да биде спроведено гласање со таканаречено зголемено мнозинство од 180 пратеници, кое се наметна како опција за прашања од национален интерес, модел зад кој, неофицијално стои и Брисел. Договорот, според редот на нештата, во Атина би требало да се гласа во декември годинава.

Актуелно

ГОЛЕМОТО УВО Е НА БИХАЌКА: Чулев открива скандал – АНБ незаконски ја задржала техничката можност да прислушува

Министерот за внатрешни работи бара од ЈО по допрен глас да отвори истрага за одговорност. Чулев на денешната прес-конференција...

СОСОЈБАТА ЕСКАЛИРА: 38 нови случаи на коронавирус во Македонија, има и починати

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-1, Куманово-1, Прилеп-4, Велес-9, Битола-1. Починаа двајца пациенти од Тетово....

ЈА ЗАГУБИ БИТКАТА ЗА СВОЈОТ ЖИВОТ: Почина првиот здравствен работник во Македонија од коронавирусот

Со жалење сакаме да ја известиме јавноста дека од КОВИД -19 почина и првиот здравствен работник. Фармацевтска комора на Македонија загуби почитуван...

(Фото+Видео) БРУКА НЕВИДЕНА: Скопје има нова населба со име на борец од УЧК, имаше и свечено „отворање„

Табла со името „Арбен Бајрами“ деновиве беше поставена во Долно Оризари – Скопје. Како што пренесува порталот на албански јазик „Ина онлајн“, таблата била...

РУСКОВСКА ФАТЕНА ВО ЛАГА-ЗАЕВ НЕ ГО ПРИЈАВИЛ СЛУЧАЈОТ?: И се згадило кога Камчев ѝ кажал што се случувало

Што очекувате од личност што буквално секоја вечер го поминуваше по кафаните и рестораните со највисоките луѓе од СДСМ, рече вечерва генералниот секретар Игор...

Повеќе вести