September 24, 2020, 6:29 pm

ЦИПРАС СМЕТА ДЕКА ОВА Е ИСТОРИСКИ ДОГОВОР: Овој договор ги враќа назад историјата, симболите и античката грчка историја!

Поврзано

Вучиќ пристигна во Турција на средба со претседателот Ердоган

Српскиот претседател Александар Вучиќ пристигна во Истанбул, каде ќе се состане со турскиот колега Реџеп Таип Ердоган. Фотографиите од пречекот...

ЕУ со yлтиматум за Албанија: Унијата побара Уставниот cyд да профункционира пред првата меѓувладина конференција

Европската унија уште еднаш ги повика албанските власти да го стават во функција Уставниот cуд, кој не функционира речиси...

(Фото) Пoчнaa aпceњaтa нa УЧК: Пoтвpдeнo пpвoтo oбвинeниe пpeд cпeцијaлниoт cyд во Хаг, yaпceн пopaнeшниoт шeф нa тajнaтa cлyжбa нa Косово, Салих Мустафа

Специјализираното обвинителство го уапси поранешниот шеф на разузнавачката служба на Косово, Салих Мустафа, врз основа на налог за апсење...
- Advertisement -

Во овој момент се наоѓаме еден чекор пред историски настан, рече грчкиот премиер во неговото обраќање во грчкиот Парламент и додаде дека по речиси 30 години неактивност и по една цела година исцрпни преговори, “доаѓаме до крајот на еден исцрпувачки процес”.

Алексис Ципрас во неговиот долг и опширен говор што траеше 70 минути детално го анализираше договорот од Преспа и придобивките за грчката страна, одговори на критиките од опозициската Нова демократија дека Владата отстапила македонски јазик и македонска националност, а говорот го заврши со пораката дека „е време за национална самодоверба и национална гордост, ова е историски ден”, јави дописничата на МИА од Атина.

Во однос на тоа дали со договорот се признава државјанство или националност, Ципрас го повтори она што го спомена Катругалос на Комисијата за надворешна политика и одбрана.

Државите признаваат држави. Не признаваат народи и да сакаше Коѕијас да им даде националност не можеше бидејќи меѓународен договор не може да признава националност, туку само државјанство, рече Ципрас,

Грчкиот премиер рече дека земјата со „овој договор ги добива назад историјата, симболите и античката грчка историја”, но и дека се става крај на иредентизмот.

Обраќајќи се до опозициската Нова демократија рече дека главниот проблем не е договорот, туку СИРИЗА, бидејќи СИРИЗА го донесе договорот. А на Мицотакис му порача дека му недостигаат храброст и смелост.

Latest News

Менкиноски до Маричиќ: Сте препишале програма од фaшиcтичkа партија

Претседател на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ Тони Менкиноски во гостување во емисијата Анализа на телевизија 24, му порача на...

Вучиќ пристигна во Турција на средба со претседателот Ердоган

Српскиот претседател Александар Вучиќ пристигна во Истанбул, каде ќе се состане со турскиот колега Реџеп Таип Ердоган. Фотографиите од пречекот на аеродромот беа објавени на...

Се огласи Ибрахимовиќ за состојбата откако беше дијагностициран со ковид-19

Нaпaѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ ги коментираше информациите дека бил зaразен со кopонавирус. Вчера имав нeгативен тест за коронавирус, денес имав позитивен тест. Нема симптоми...

Источноевропските замји го отфpлија новиот план на Европската унија за спрaвување со мигpaнтите

Група источноевропски земји го отфрлија новиот план на Европската унија за справување со мигрaнтите, уривaјќи ги нaпорите за рeшавање на еден од најтeшките проблеми...

Мизрахи до СДСМ: „Знам дека нематe сpам, но Македонија се срaми од вас“

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи одговори на oбвинyвањата од СДСМ: „Мизрахи ја зaгрози македонската европерспектива е во превод Евреите се опacност за Европа како изваден...

More Articles Like This