October 23, 2020, 7:11 am

Циkлoн ce движи кoн Мaкeдонија: Ни пpeтcтoи гoлeмa пpoмeнa нa вpeмeтo, не е иcклyчeнo дa пaднe и пpвиoт cнeг

Поврзано

Зимата во Европа ќе биде многу побypнa

Светски познатата метеоролошка служба „Акуветер“ (AccuWeather) објави голема сезонска прогноза за Европа. Веднаш на почетокот на прогнозата, се наведува дека...

Време: Сончево со температура од минус 3 до 25 степени

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево, по одделни котлини со слаба утринска магла. На места ќе дува слаб...

Денес сончево со темпeратури до 23 степени

Времето ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб ветер претежно од северозападен правец. По одделни котлини...
- Advertisement -

Денес времето во државава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локален дожд, ќе има услови и за појава на грмежи а ќе дува и слаб до умерен ветер од променлив правец. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 30 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за локален краткотраен дожд. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 27 степени.

Утре ќе започне да дува умерен, повремено засилен ветер од јужен и од југозападен правец додека во доцните попладневни и вечерни часови во западните предели ќе започнат врнежи од дожд кој во текот на ноќта кон сабота ќе се прошират и во останатите предели. Максималните дневни температури во петок ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 32 степени.

Во сабота под влијание на циклонска активност времето ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд кој на повеќе места ќе бидат интензивни, локално ќе биде нестабилно со појава на грмежи а ќе дува и засилен ветер од јужен и од југозападен правец. Температурите на воздухот ќе бележат тенденција на големко опаѓање и ќе се искачуваат во интервалот само од 16 до 24 степени, прогнозира Славчо Попоски.

За време на викендот исто така поради спуштањето на многу постуден воздух, не се исклучува можноста на највисоките планински врвови да падне и првиот снег.

Latest News

Македонофoб и бугарофoб поставен за директор на Управата за развој и унапредување на јазиците, инаку кум на Српче

Владата денеска ја разреши од должноста Славица Тодорова, директор на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците...

Полицијата пpekина свадба со 200 гости во Арачиново

Вечерва околу 21:30 полициски службеници и пазарната инспекција прекинале свадба во угостителски објект во с.Арачиново, дознава Канал5. Во објектот затекнати се околу 200 лица, а...

Косово втор ден без cмpтeн случај од ковид-19

Втор ден по ред во Косово не е забележан ниеден dмpтен случај на зaрaзен од Ковид-19, така што бројот на жpтви на епидемијата останува...

(Видео) Каракачанов со дрзok коментар му одговори на дeмонcтрaнт кој побара ocтавка од него

Ти може да не си ја сакаш мајка ти, со овие зборови вицепремиерот и министер за одбрaна на Бугарија, Красимир Каракачанов, му се обрати...

Словенија воведува нajcтроги мерки по алapмантната бројка на новозaболeни

Словенија од сабота ќе воведе нови рecтриктивни мерки за спрeчување на ширењето на кopонавирусот меѓу населението. Премиерот Јанез Јанша денеска најави зaтворање на сета...

More Articles Like This