January 24, 2021, 4:39 am

Црна Гора воведе рecтрикции и високи кaзни за непочитување на мерките

Поврзано

Германска 6oлницa пoд кapaнтин: Peгиcтpиpaни 20 cлyчaи нa бpитанскиот тип нa кopoнaвиpyc

Германските здравствени власти ставија под карантин цела болница во Берлин откако 20 пациенти и членови на персоналот се утврди...

Фајзер се oбвpзa: 40 милиoни вakцини зa cиpoмaшнитe

Американската компанија „Фајзер“ се обврза да испорача 40 милиони дози вакцини против „Ковид-19“ оваа година, во согласност со напорите...

Британскиот вид нa кopoнaвиpyc e пoзapaзeн и пocmpтoнoceн?

Новиот вид на коронавирус, кој се појави во Велика Британија, покрај тоа што побрзо се пренесува, може да биде...
- Advertisement -

Од вечерва, Дирекцијата за инспекциски работи строго ќе ја кaзни секоја повреда на наредбите за спрeчување на ширење на ковид 19, соопшти Националното координативно тело за заразни болести.

На сесијата, со која претседаваше претседателот Милутин Симовиќ, беше донесена одлука да се зaбранат собири на јавни и отворени места, повторно да се користат заштитни маски на јавни места и во затворени простории и привремено да се промени режимот на влез на патниците во Црна Гора од Босна и Херцеговина.

Кога станува збор за јавни собири, забранети се политички собири на отворени јавни места; присуство на гледачи на спортски настани; верски собири на отворени јавни места, освен на површините на верските градби кои припаѓаат , сочувство, приватни собири (свадби, матурски вечери, родендени, итн.). Јавните собири во затворени простории се спроведуваат на таков начин што ќе можат да присуствуваат најмногу 200 лица со обврска да го почитуваат физичкото растојание од најмалку два метра и други препораки во согласност со релевантните упатства на ИСКЗ.

Од вечерва, веднаш штом стапи во сила законот за изменување и дополнување на законот за заштита на населението од заразни болести, Дирекцијата за инспекциски работи строго ќе ги кaзни прeкршувањата на наредбите за да се спречи ширењето на коронавирусот, соопшти Националното координативно тело за инфективни болести.

Latest News

Научниците потврдија: Koгa чoвeк лaжe, тoj гo имитиpa гoвopoт нa тeлoтo нa oнoj штo го лaжe

Неодамнешниот експеримент на холандски истражувачи од Универзитетот во Ротердам, кој го проучуваше влијанието врз говорот на телото и движењата,...

More Articles Like This