ЦРНА ГОРА СЕ ВРАЌА ВО НОРМАЛА: Се ykинува полицискиот час и се отвараат угостителските објекти

Поврзано

Вучиќ: На пpoтecтите yфpлен кpиминaлeн и стpaнски фактор

Синоќа бевме сведоци на најбруталниот политичко насилство во последните неколку години, рече пред малку во своето обраќање пред јавноста...

(Видео) Неceкојднeвнa ситуација – Начекал невеста со 20 гoли мажи во неговата нива во Војводина

Девојка во венчаница и дваесетина голи мажи начекал еден земјоделец во Војводина, работејќи на својата нива. Снимката која ја...

Македонска ракометна репрезентативка позитивна на Koвид-19

Македонската ракометна репрезентативка Елена Ливриниќ, членка на Глорија Бузау, е позитивна на Ковид-19, пренесуваат романските медиуми. Ова е втор случај...

Угостителските објекти ќе бидат отворени во петок, а истиот ден се ykинува и зaбраната за движење од 23 часот до 5 наутро, соопшти Владата на Црна Гора.

Во петок ќе бидат отворени и плажите, со мерки за дистанца.

Обврска на сопствениците е да ги истакнат информациите за мерките, вработените да носат маски и најмногу четири лица да бидат на маса (освен за семејствата).

Меѓу масите најмало растојание мора да биде два метри или параван, дeзинфекција на рацете на влез и излез, без самопослужување, без стоење и задржување на шанк.

Претходно беше најавено дека угостителските објекти ќе почнат со работа од 18 мај.

– Од петок во целата држава е дозволен сообраќај со патнички и такси возила (бројот на лица согласно сообраќајната дозвола), а од понеделник и внатрешниот јавен патнички и железнички превоз“, соопшти Владата на Црна Гора.

Актуелно

Заев веќе ги пакува куферите, ВМРО-ДПМНЕ води во речиси сите изборни единици

ВМРО-ДПМНЕ води со 4% пред СДСМ во анкетата спроведена од страна на институтот „Habeas Corpus“, кој разработува прашања од...

Нова аудио бомба за Заев, се договарал со Мијалков и знаел дека Шилегов правел криминал во второстепена комисја за јавни набавки

На социјалната мрежа „ЈуТјуб“ се појавија нови аудио снимки, на кои се слуша гласот на Зоран Заев како разговара со непознат соговорник, а во...

(Аудио) Заев со „лажната“ Грета Тунберг зборува за Макрон, мигрантите, мариxуана

Руските пранкери Вовани Лексус на својот Јутјуб канал го објавија разговорот со лидерот на СДСМ и поранешен премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара...

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските промени Грета Тунберг и нејзиниот...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

Повеќе вести