September 28, 2020, 7:18 pm

ЦРНА ГОРА: Ѓукановиќ повеќе нема да биде премиер

Поврзано

Погледнете како специјалците упаѓаат во стан и ги апсат дилерите: Еве што е запленето

Припадниците на МВР во Белград во две одвоени акции уапсија три лица поради основано сомневање дека извршиле кривично дело...

„Султанот“ и се закани со војна на Ерменија

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган рече дека со нападот врз Азербејџан, Ерменија уште еднаш покажа дека претставува...

Погледнете ја скандалозната снимка: Машко намерно ги уништува автомобилите со клуч и снима

Скандалозната снимка од Нови Сад се појави на социјалните мрежи, а поради тоа многумина збеснаа. На видео снимката се гледа...
- Advertisement -

Извршниот комитет на ДПС по седницата со која претседаваше Ѓукановиќ соопшти дека ќе го номинира неговиот заменик во партијата, Душко Марковиќ, за премиерската функција

(Фото: novosti.rs)

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ повеќе нема да биде премиер на Црна Гора и покрај неодамнешната победа на парламентарните избори, соопшти неговата политичка формација, Демократската партија на социјалистите (ДПС).
Извршниот комитет на ДПС по седницата со која претседаваше Ѓукановиќ соопшти дека ќе го номинира неговиот заменик во партијата, Душко Марковиќ, за премиерската функција.

ДПС победи на сите 11 избори од воведувањето на повеќепартискиот систем во Црна Гора и поранешна Југославија пред 25 години, јави ДПА.
На 16 октомври партијата освои 35 од вкупно 81 мандат во Парламентот, при што за малку ги победите четирите опозициски партии, кои постигнаа консензус околу една единствена точка, соборувањето на Ѓукановиќ, кого го означија како исклучително корумпиран политичар.

Во текот на изборната ноќ Ѓукановиќ изјави дека ДПС ќе продолжи да владее со своите сојузници, малата Социјалдемократска партија и четворицата претставници на етничките малцинства или со вкупно 42 гласа во парламентот.

Latest News

Европската Комисија ја оcyди полициската бpyталност врз Ромите

Европската Комисија е запознаена и ја оcyдува полициската бpyталност пpoтив лицата од ромcко потекло во Битола минатата недела, јави...

За Филипче сѐ е под контрола иако двамилионска Македонија има 729 cмpтни случаи, а четиримилионска Хрватска 270

Бројот на смртни случаи од коpoнавирусот се намалува, освен еден мал пик кој го имаше пред неколку недели, рече вечерва министерот за здравство, Венко...

42 милијарди евра за поддршка на економијата во Франција

Француската Влада денеска го претстави предлог буџетот за 2021 година, со кој се предвидуваат 42 милијарди евра поддршка за економијата поради пaндемијата со новиот...

Власта ги излaжа граѓаните за мерката „Викенд без ДДВ“

Гордана Димитриевска Кочоска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 говореше за мерката викенд без ДДВ која ја промовираше владата...

Еве зошто не е дел од ВМРО-ДПМНЕ: Поповски барал партијата да се откаже од уставобранителите

Кристијан Јандриоски, на фејсбук коментираше за Никола Поповски, кој дал оставка ИК на ВМРО-ДПМНЕ бидејќи партијата не сакала да се огради од уставобранителите, а ...

More Articles Like This