ЦРНИЧЕ КАКО ПОЈАСОТ ГАЗА: Силни полициски сили се упатија пред домот на Елизабета Канческа – Милевска

Поврзано

МИЦКОСКИ: Како влада ни велеа дека ја пopaзилe пaндeмијaтa, а денес имаме стотици пaциeнти зaбoлeни од кoрoнaвиpyc

Во интервјуто лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, беше запрашан за обвинувањата од власта дека за сите пропусти државата биле...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за...

НА ПОДРАЧЈЕТО НА СВР ОХРИД: 35 лицa во изoлaцијa во Охрид, 89 во Струга, 11 во Кичево

Според статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид моментно во изолација се 135 лица (Охрид-35, Струга-89, Кичево-11). -Врз...

Неколку бробени возила, десетици полицајци под полна опрема и неколку новинарски екипи вечерва се упатија пред домот на пратеничката Елизабета Канческа – Милевска во скопската населба Црниче

 

За вечерва е најавен протест пред домот на Канческа – Милевска, во организација на неколку граѓански здруженија до Скопје и внатрешноста на Македонија, а целта е искажување на незадоволство поради нивното делување во Собранието на Р.Македонија.

Како што информираат организаторите, тие ќе бараат од Канческа – Милевска да не гласа за Уставните измени со кои се предвидува промена на уставното име на државата, откако претходно ја напушти пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и обезбеди двотретинско мнозинство на владините предлози за иницирање на промена на Уставот во Собранието.

Канческа – Милевска е бивш министер за култура со најголем стаж во претходната влада на ВМРО-ДПМНЕ. Таа од партијата експресно беше исклучена откако постапи спротивно на партиските документи, програма и заложби, гласајќи за Уставните измени предложени од СДСМ со цел промена на уставното име на Р.Македонија.

 

Актуелно

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за...

ДРАГАН КОВАЧКИ: Ова е крајно нeодгoвоpно однесување кон јавното здравје и животите на секој од нас, за ова се одговара кpивичнo

Ни ја забранија Задушница за да не се ширел КОВИД 19. Сите би се согласиле доколку тие мерки имаат чесна намера. Оти сите сме...

ВЛАСТА ЈА ТEPОPИЗИPA РАШЕЛА МИЗРАХИ: Луѓе во качулки ја cлeдaт екс министерката за труд и социјала

Долго време молчев на темава од причина што не сакав да посветам внимание на оние кои мислат дека со сила можат да ме заплашат...

УШТЕ ЕДЕН ЦPН ДЕН ЗА МАКЕДОНИЈА: Pекорден пик, 127 нoвoзaбoлeни во последниве 24 часа

Македонија бележи црни денови. Регистрирани се 127 новозаболени од Ковид-19 Во последново деноноќие. Ако бројката биде и официјално потврдена ова ќе биде најголем пик од...

ЗИБЕРИ СЕ ДИСТАНЦИРАШЕ ОД ЗАЕВ: Комисијата не излезе со став дека треба или не треба да има избори

Синоќа на „Топ Тема“ Арбен Зибери, директорот на Центарот за јавно здравје Скопје изјави дека Комисијата за заразни болести ниту еднаш нема посочено дека...

Повеќе вести