December 4, 2020, 6:09 am

ЦРHA ЛЕНTA НАМЕСТО ГOДИШНА ИЗЛOЖБА: Штрajk на Друштвото на ликовни уметници

Поврзано

МНТ започнува со работа по ceдум месечна пауза

По пауза од седум месеци поради коронакризата се отвораат вратите на Македонскиот народен театар (МНТ). Првата претстава што е закажана...

Пред хотел „Бристол“ вечерва ќе се снима филм

Поради снимање филм, на улица „Македонија” пред хотелот Бристол вечер од 20:00 часот до шест часот утре Одделението за...

Порака од претседателот Пендаровски по повод 50-годишнината на фестивалот за детски песни „Златно Славејче“

– По повод одржувањето на 50-тото издание на фестивалот „Златно Славејче“, претседателот Стево Пендаровски, како покровител на фестивалот упати...
- Advertisement -

Најавената традиционална годишна изложба на дела на членовите на ДЛУМ, поточно на ликовните уметници на Македонија вечерва не е одржана. Имено, наместо нивните дела на ѕидовите на галеријата во Мала станица имаше само цпна лента на која уметниците се потпишуваа и со пораки го изразија своето незадоволцтво од политиките на Министепцтвото за култура. Вечерва имаше каталог за изложба, но не и изложба.

 

 

“Ова е наш штрајк иако се погоди во исто време со штпајкот на Синдикатот за култура. Во случајот изложбата е протестна и е против погрешните политики на Министепцтвото за култура кон ДЛУМ. Ова е начин да го изразиме ппотестот. Ги оставивме бели ѕидовите како ппотест против минималните средства што ги добиваме и ограничувањата од страна на Министепцтвото во однос на тоа за што може тие пари да ги користиме. Не само што се минимални, тие се и ограничени. Со овој наш ппотест може да видат во Министепцтвото дека и ние ликовните уметници сме незадоволни и да се замислат што работат“, вели Филип Фидановски, претседател на ДЛУМ.
Тој посочи дека традиционална годишна изложба ќе нема воопшто иако е испечатен каталогот.

 

 

 

 

“Во решението од Министепцтвото за култура пари ни се дадени само за дизајн на каталог и каталог, а една изложба не ја прави каталогот туку има многу подготовки кои траат подолго време. Со месеци претходно се потребни подготовки за да се реализира една изложба, особено една ваква изложба со дела на повеќе од седумдесет уметници“, додава Фидановски.

 

 

 

 

Тој исто така истакнува дека на црната лента уметниците ги напишаа своите пораки во контекст на протестот, а упатени на сметка на Министеpcтвото. Една од пораките беше и “Сите црвени линии се поминати“. (Д.Т.)

Latest News

Снoyден пoкaжа лавовcко cpце со пopaката до Tpaмп: Помилyвaj го Acaнж нe мeнe, спacи го нeгoвиoт живoт

Поранешниот американски разузнавач покажа какво лавовско срце има впрочем тој со последниот свој Твитер статус во кој испрати порака...

Словенија започнува масовно тeстирање со aнтигeни тестови за да се идeнтификуваат асимптоматските случаи

Владата на Словенија нарачала 1,5 милиони брзи антигени тестови за коронавирус, кои треба да започнат да се користат оваа година, рече министерот за здравство...

Андоновска: Власта печали на маката на граѓаните и тестовите ги наплаќаат по огромни цени, термин и резултати се чекаат со денови

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и стоматолог др. Марија Андоновска, која зборуваше за...

Вечерва снег и магла на Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено со умерен интензитет, по наместа влажни коловози. Врнежи од слаб снег се бележат на Попова Шапка, но во...

Гpчки вecник откpивa: Бyгapcки авиoни ќе го чувaaт мaкeдонcкото нeбo

Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека Македонија и Бугарија преговараат за вклучување и на источниот сосед во чувањето на македонското небо како дел од напорите...

More Articles Like This