Цуцуловски: Наместо да мaнипулираат со бројки, Филипче и Заев да набават вакцини за секој еден граѓанин

Поврзано

Мизрахи: СДСМ и власта нека си погледнат во дворот и нека се запрашаат зошто мнозинството е такво какво што е

Во вечерашното издание во емисија „Патот кон" на ТВ Алсат М гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи...

Први сме по cмpтнocт, последни по имyнизација: Албанската опозиција бара остaвки од Венко Филипче и Илир Хасани

Следејќи го темпото на вакцинација на населението во Македонија и споредувајќи го тоа со европските земји, дури и оние...

Заев со апел до Пауновски: „Рамковните“ да се примаат на работа, а не да се води јавна вojна преку медиумите

Околу 750 лица вработени според Рамковен договор се веќе распоредени по институции, 350-360 остануваат за дораспоредување, поради правни формалности,...
- Advertisement -

Во вечерашното издание на дебатната емисија „Што не е јасно?” на ТВ Алфа гостуваше универзитетскиот професор Љубомир Цуцуловски, кој зборуваше за предложениот полициски час од страна на министерот Филипче, пописот кој власта сака да го спроведе, како и на другите лоши владини политики.

Цуцуловски истакна дека симптоматично е тоа што власта во тек на процесот попис, дозволува Филипче да манипулира со бројките од пандемијата, бидејќи тоа во минатото не беше пример, бидејќи Филипче и Заев биле добро координирани кога станува збор за одлуките.

Тој посочи дека власта наместо да поигрува со бројките на заразени и починати, да се фокусира на набавката на вакцини, а не да дава изјави од типот дека не сакаат да земаат вакцини од држави кои не се од оние омилените на власта, за потоа да нарачаат руски вакцини, а истите да бидат донесени со српски авиони.

-Се сеќаваме како власта велеше дека чекаат вакцини од Фајзер, Астра Зенека и уште многу други, дури и лицитираше со огромни бројки, за на крајот да земеме едвај одреден број на вакцини од Русија со помош на српски превозник. Граѓаните не сакаат да слушаат политика, кога се работи за нивното здравје. Тие сакаат вакцини со кои ќе го заштитат своето и здравјето на своите најблиски, а со тоа ќе се намали и бројот на починати и заразени од вирусот. Власта мора да обезбеди вакцина за секој еден граѓанин, а доколку тоа не се случи, тоа ќе значи дебакл, додаде Цуцуловски.

-Премногу е некоректно да ги прилагодувате дневните биланси на заболени и починати, да го опипувате пулсот на граѓаните и да донесувате одлука за карантин или полициски час пред некој празник кој го слави најприсутната етничка заедница во земјата. Граѓаните тоа не го забораваат и добро го паметат, а за сето тоа и некој ќе треба да сноси последици, заврши Цуцуловски.

Latest News

Мизрахи: СДСМ и власта нека си погледнат во дворот и нека се запрашаат зошто мнозинството е такво какво што е

Во вечерашното издание во емисија „Патот кон" на ТВ Алсат М гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи...

More Articles Like This