September 24, 2020, 8:24 am

Цуцуловски: Според Устав ако мандатарот не формира Влада, мора да има нови избори

Поврзано

Koвид-19 нajвaжeн пpeдизвик за дpжaвaтa вo cлeднитe мeceци

Најголемата криза со која и денес сме соочени е пандемијата со Ковид-19 која останува најважен предизвик и во следните...

Bлaдиниoт кaбинeт кoмплeтиpaн, кoи ce 16-тe зaмeници миниcтpи?

Со потребното мнозинство од 62 гласа, Собранието ги изгласа новите заменици министри во Владата. Башким Хасани, е избран за заменик...

Собранието ги изгласа заменик-министрите

Со 62 гласа „за“ и 44 пpотив и ниту еден воздржан Собранието вечерва ги изгласа заменик-министрите на Владата. Дебатата...
- Advertisement -

ВТОРИ ИЗБОРИ? Кога Стево Пендаровски ќе го довери мандатот на тој што ќе обезбеди парламентарно мнозинство, треба да биде свесен дека ако мандаторот (независно од кои причини) не успее да состави влада, според македонските закони, вклучувајќи го и Уставот, не е предвидено второ давање мандат, како што тоа го направи (од незнаење ли?) неговиот претходник, Ѓорѓе Иванов. На ова децидно упатува Член 90 од Уставот.

Во него, во ниту еден дел/став, не е предвидено второ давање мандат. Членот завршува со ставот: „Владата, на предлог на мандаторот и врз основа на програмата, ја избира Собранието со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници“ – и т о л к у! Никаде не е предвидено второ давање на мандат. Притоа, тоа е единствениот член од Уставот во кој се определени условите за давање на мандат и формирање нова влада. Тоа значи дека (ако после првото и единствено можното законско давање мандат) не дојде до формирање на влада, нужно следат нови избори. На ова укажував и во 2017 година, кога Ѓорѓе Иванов мандатот (после неуспехот на Груевски да формира влада, заради недостиг на парламентарно мнозиство) го довери на Заев. Во прилогот (фотографијата) го пренесувам во целост Член 90 од Уставот.

ВТОРИ ИЗБОРИ? Кога Стево Пендаровски ќе го довери мандатот на тој што ќе обезбеди парламентарно мнозинство, треба да…

Julkaissut Љубомир Цуцуловски/Ljubomir Cuculovski Keskiviikkona 5. elokuuta 2020

Latest News

Пpвпaт цpнoгopcки пpeтceдaтeл дa бojкoтиpa кoнcтитyтивнa ceдницa

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ ја бојкотираше вчерашната конститутивна седница на Собранието на Црна Гора. Тоа е првпат од прогласувањето на...

ВИДЕО: Тотенхем пристигна во Скопје и се 3aтвори во хотелот „Хилтон“

Тотенхем притигна во Скопје, тие се сместени во хотелот „Хилтон“ во близина на салата на СЦ „Јане Сандански“ во Аеродром. Играчите и стручниот штаб немаа...

Koвид-19 нajвaжeн пpeдизвик за дpжaвaтa вo cлeднитe мeceци

Најголемата криза со која и денес сме соочени е пандемијата со Ковид-19 која останува најважен предизвик и во следните месеци, но според сегашните проценки,...

СЗО ja мeнyвa cтpaнaтa: Имa нaмepa дa ja пoддpжи пpoмoцијaтa нa pycкaтa вakцинa пpoтив кopoнaтa Cпyтник V

Светската здравствена организација има намера да ја поддржи промоцијата на руската вакцина против вирусот корона Спутник V, изјави директорот на СЗО во Европа, Ханс...

Bлaдиниoт кaбинeт кoмплeтиpaн, кoи ce 16-тe зaмeници миниcтpи?

Со потребното мнозинство од 62 гласа, Собранието ги изгласа новите заменици министри во Владата. Башким Хасани, е избран за заменик на министерката која раководи со...

More Articles Like This