October 28, 2020, 4:03 am

Цeл cвeт гo чeкaшe oвa: Kaкo ce пpoизвeдyвa вakцинa пpoтив кopoнaвиpyc?

Поврзано

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека...

Филипче откpи кои пaциенти имаат потешka форма на ковид-19

Од самиот почеток ги пријавуваме апсолутно сите смртни случаи. Кај нас се случува да се земе брис, да биде...
- Advertisement -

Компанијата „Фајзер“ во својот белгиски погон веќе произведе стотици илјади вакцини против коронавирус. Фармацевтскиот див објави видео, кое како што пренесуваат медиумите „го чекаше цел свет“.

На видеото се гледа како илјадници мали дози се полнат со новата, експериментална вакцина за коронавирус. Ако вакцината се покаже ефикасна, тоа е, како што пренесува Дејли Меил, првиот чекор во насока на елиминирање на ситуацијата во која е вовлечен светот поради пандемијата.

Весникот наведува дека „Фајзер“ веќе произведе стотици илјади дози на вакцина во својата белгиска фабрика. Веднаш штом резервите ќе го дозволат тоа, вакцината ќе биде дистрибуирана во болниците во светот, а штом клинички се потврди нејзината ефикасност и регулаторите на пазарот ја продадат, на светот може да му олесни.

Американската фармацевтска компанија се надева дека до крајот на оваа година може да произведе околу 100 милиони дози, од кои 40 милиони веќе се планирани за британските здравствени институции. Следната година нивната цел е да произведат дури 1,3 милијарди дози вакцина против коронавирус.

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...

More Articles Like This