October 23, 2020, 7:55 am

Цpниoт билaнc не зaпиpa: Peгиcтpиpaни нoви 99 cлyчaи со Koвид-19, пoчинaa ocyм лица

Поврзано

Peцecиjaтa ce пpoдлaбoчyвa, мepкитe пoмoгнaa, нo имa и гoлeм дoлг

Рецесијата се продлабочува во Македонија и таа ќе биде најголема во изминативе две децении, оцени Светска банка, презентирајќи го...

Eпидeмиjaтa излeзe oд кoнтpoлa во Шпанија

Шпанија, која неделава стана прва земја во Западна Европа во која бројот на заразени надмина еден милион, вчера повторно...

ФДА гo oдoбpи „Ремдесивир“ за лeкyвaњe Koвид-19

Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) го одобри првиот лек за лекување на Ковид-19: Ремдесивир, антивирусен лек...
- Advertisement -

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1384 тестирања, а регистрирани се 99 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-33, Куманово-7, Штип-5, Прилеп-6, Тетово-4, Струга-2, Велес-2, Битола-6, Охрид-14, Гостивар-1, Гевгелија-1, Струмица-1, Крива Паланка-1, Кочани-6, Македонски Брод-3, Виница-1, Делчево-6.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 214 оздравени пациенти од: Скопје-48, Куманово-25, Штип-11, Прилеп-9, Тетово-23, Струга-8, Битола-4, Охрид-2, Кавадарци-22, Гостивар-21, Гевгелија-4, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Кочани-2, Пехчево-2, Берово-6, Валандово-1, Виница-2, Делчево-4, Кратово-2, Свети Николе-10, Кичево-3, Неготино-3.

Починати се 8 лица, два пациенти од Тетово (60г. и 71г.), од Делчево (78г.), Струга (63г.), Скопје (59г.), од Дебар (52г.) и два пациенти од Охрид (70г. и 94г). Седум пациенти се починати во, а еден пациент е починат вон болница.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15226, бројката на оздравени пациенти е 12700, на починати е 631, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1895. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна

Скопје 6156, активни 575
Куманово 1548, активни 231
Дабар 260, активни 27
Штип 1187, активни 90
Прилеп 531, активни 139
Тетово 1258, активни 104
Струга 595, активни 55
Велес 280, активни 22
Битола 231, активни 42
Охрид 376, активни 57
Кавадарци 190, активни 25
Гостивар 824, активни 114
Гевгелија 74, активни 43 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 11 на Богданци и 12 се странски државјани)
Струмица 83, активни 31
Крива Паланка 61, активни 19
Радовиш 47, активни 7
Крушево 17, активни 1
Кочани 166, активни 37
Пробиштип 90, активни 15
Демир Хисар 60, активни 2
Македонски Брод 80, активни 13
Пехчево 38, активни 26
Берово 68, активни 35
Валандово 9, активни 1
Виница 83, активни 27
Делчево 108, активни 77 (27 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
Кратово 24, активни 6
Свети Николе 301, активни 27
Кичево 286, активни 42
Ресен 147, активни 0
Неготино 48, активни 5 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1384 теста се преку: ИЈЗ-298, ЦЈЗ Скопје-21, Авицена-167, Биотек-207, МАНУ -154, Жан Митрев (Филип Втори)-216, Систина со PCR метода -172, лабораторија Лаор –57, Судска медицина-30, ЦЈЗ Битола-38, Инфективна клиника-10, ГАК-14, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 159.387 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 81 пациенти. На кислородна поддршка се 59, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 2 деца и 3 мајки позитивни на ковид-19, 4 деца и 3 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември” примени се 4, а вкупно хоспитализирани се 26 пациент. На респираторна машина се 7 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 14, а во болницата во Штип се хоспитализирани 55 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 122, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

Чаир – 55
Гази Баба – 72
Аеродром – 99
Карпош – 63
Центар – 62
Кисела Вода – 57
Ѓорче Петров – 34
Бутел – 36
Шуто Оризари – 23
Студеничани – 17
Сарај – 16
Арачиново – 10
Илинден – 11
Сопиште – 4
Чучер Сандево – 2
Петровец – 4
Зелениково – 1
Странец – 6
Нераспределен-3

Latest News

Peцecиjaтa ce пpoдлaбoчyвa, мepкитe пoмoгнaa, нo имa и гoлeм дoлг

Рецесијата се продлабочува во Македонија и таа ќе биде најголема во изминативе две децении, оцени Светска банка, презентирајќи го...

Eпидeмиjaтa излeзe oд кoнтpoлa во Шпанија

Шпанија, која неделава стана прва земја во Западна Европа во која бројот на заразени надмина еден милион, вчера повторно бележи рекорден број на нови...

ФДА гo oдoбpи „Ремдесивир“ за лeкyвaњe Koвид-19

Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) го одобри првиот лек за лекување на Ковид-19: Ремдесивир, антивирусен лек што се дава интравенски на...

Бикoвитe yживaaт вo paбoтaтa, Oвнитe пoлни caмoдoвepбa

ОВЕН Работа: Полни сте со самодоверба, вредни и амбициозни. Конечно, ги решавате проблемите кои порано сте ги избегнувале и сметале за второрангирани. Љубов: Емотивниот однос е...

Македонофoб и бугарофoб поставен за директор на Управата за развој и унапредување на јазиците, инаку кум на Српче

Владата денеска ја разреши од должноста Славица Тодорова, директор на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците на припадниците на заедниците, орган...

More Articles Like This