September 18, 2021, 8:06 am

Четвpтиoт бpaн нa Koвид-19 ce пpoшиpи вo cитe peгиoни нa Фpaнциja

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Четвртиот бран на пандемијата на коронавирусот се прошири во сите региони на Франција, соопшти портпаролот на француската влада Габриел Атал.

„Санитарната состојба продолжува да се влошува. Четвртиот бран на пандемијата ја зафати цела Франција“ рече тој.

Според Атал, жаришта се регистрираат низ целата земја и „скоро сите региони се во црвената зона” во однос на стапката на ширење на болеста. Портпаролот на француската Влада рече дека во вторникот се регистрирани скоро 27.000 нови случаи, со просечно дневно зголемување од 19.000 во изминатите седум дена.

„Во исто време, гледаме остар контраст меѓу бројот на нови случаи и бројот на пациенти на кои им е потребна хоспитализација. Особено во споредба со претходниот бран“ додаде тој.

Атал рече дека подобрувањето на овој индикатор во голема мера се должи на масовната вакцинација на населението, поради што се намали товарот на здравствениот систем.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Сѐ уште нeма кoнкретни сознаниjа: Обвинитeлствoто ја разглeдува докумeнтaцијaта за мoдулaрната бoлницa во Тетово

Истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера почнаа со првично разгледување на документација...

More Articles Like This