ЧЕТИРИ БЕБИЊА ВО ТЕШКА СОСТОЈБА ЗАРАЗЕНИ ОД МОРБИЛИ: Три двомесечни и едно тромесечно бебе во критична состојба заразени со морбили

  • March 1, 2019

Епидемијата на мали сипаници не стивнува, а се уште најпогодени се малите бебиња, пренесува Слободен печат.

На Клиниката за инфективни болести три бебиња кои се помали од два месеци се наоѓаат во тешка здравствена состојба на Клиниката за детски болести, поради воспаление на белите дробови што го добиле како последица на компликации од мали сипаници. На оваа клиника има вкупно 8 пациенти со мали сипаници.

Тешки случаи со компликации од морбили има и на Клиниката за инфективни болести, од кои две се деца, а едното тримесечно бебе. На оваа клиниката има еден пациент кој е во многу тешка состојба и е поврзан на апарат за дишење.

На Инфективна во моментот има 29 пациенти со морбили.

Претходно «
Следно »