ЧЕТИРИ ЛИЦА ДОБИЈА 30 ДЕНА ПРИВТОР: Четворица вмешани во пукањето во Тетово, испратени во притовр

Поврзано

Во текот на изминатото деноноќие, регистриран 461 пpeкpшoк за неносење мacкa

Полициските службеници се во првите редови во справување со пандемијата од Covid19 и тие во континуитет преземаат мерки за...

Tешка сообpаќајка во Кисела Вода, поврeдено едно лице

Сообраќајна нeсреќа се случи вечерва во скопска Кисела Вода на крстосницата на булевар Борис Трајковски и улицата Петар Делјан,...

Ужac – Ѝ помогнал со бебешката кoличкa, па ја oгрaбил и нaпaднaл

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе обвинителен акт против едно лице за кривични дела „разбојништво“ од член 237 став...

Четири лица добиле 30 денови привор како осомничени за нивна вклученот во вороужената престрелка од петокот на булеварот Маршал Тито во Тетово информираа од СВР Тетово.

Д.М.(43) од Лавце, Б.Д.(43) од Тетово, Ѓ.Р.(28) од Шипковица и А.М.(37) од Тетово вчера биле изведени пред судија во претходна постпка во Основниот суд во Тетово откако полицијата против нив поднела кривични пријави за две дела предизвикување општа опаснот и недозволено иразботување, држење и тргување со оружје и распрскувачки материи. По определената мерка тие во текот на изминатата ноќ биле пренесени во КПУ Затвор Скопје на издржување на притворот.

Од полицијата информираа дека досега вкупно лишиле од слобода седум лица осомничени дека учествувале во вооружената пресметка пред два дена додека трагаат и за други за кои имаат сознанија дека биле учесници во истиот вооружен инциден.

Во петокот нешто по 21 часот најпрвин започнала расправија помеѓу Д.М.(43) од Лавце и Б.Д.(43) од Тетово од една страна со Н.М.(34) Тетово од друга страна во едно тетовско казино по што тие излегле на булеварот Маршал Тито каде започнале и престрелка со огнено оружје, пиштоли и калашникови. Од куршумите за среќа немаше повредени но биле оштетени три угостителски и продажни објекти, една балконска врата од стан и едно возило. На самото место при увидот биле пронајдени повеќе чаури за пиштол и калашников калибар 9 и 7,62 милиметри, две возила и други траги што биле подигнати за вештачење.

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести