ЧЕТИРИ ЛИЦА ДОБИЈА 30 ДЕНА ПРИВТОР: Четворица вмешани во пукањето во Тетово, испратени во притовр

Поврзано

Kpивичнa пpиjaвa пpoтив инcпeктop пopaди kpивичнo дeлo „пpимaњe пoткyп“

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против А.Р.(51) од Тетово, државен инспектор за животна средина, поради постоење основи на сомнение...

Тpojцa cтpyмичaни зaвpшиja зaд peшeтки: Гpaбнaлe жeнa oд yлицa, eдниoт пoтoa ja cилyвaл

Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица за кои постои основано сомнение дека...

Македонски дpжaвjaнин ocyдeн и бapaн co пoтepницa yaпceн во Ќустендил

Судот во Ќустендил во Бугарија му изрече мерка притвор на Е.Н. (52) државјанин на Македонија кој е во постапка...
- Advertisement -

Четири лица добиле 30 денови привор како осомничени за нивна вклученот во вороужената престрелка од петокот на булеварот Маршал Тито во Тетово информираа од СВР Тетово.

Д.М.(43) од Лавце, Б.Д.(43) од Тетово, Ѓ.Р.(28) од Шипковица и А.М.(37) од Тетово вчера биле изведени пред судија во претходна постпка во Основниот суд во Тетово откако полицијата против нив поднела кривични пријави за две дела предизвикување општа опаснот и недозволено иразботување, држење и тргување со оружје и распрскувачки материи. По определената мерка тие во текот на изминатата ноќ биле пренесени во КПУ Затвор Скопје на издржување на притворот.

Од полицијата информираа дека досега вкупно лишиле од слобода седум лица осомничени дека учествувале во вооружената пресметка пред два дена додека трагаат и за други за кои имаат сознанија дека биле учесници во истиот вооружен инциден.

Во петокот нешто по 21 часот најпрвин започнала расправија помеѓу Д.М.(43) од Лавце и Б.Д.(43) од Тетово од една страна со Н.М.(34) Тетово од друга страна во едно тетовско казино по што тие излегле на булеварот Маршал Тито каде започнале и престрелка со огнено оружје, пиштоли и калашникови. Од куршумите за среќа немаше повредени но биле оштетени три угостителски и продажни објекти, една балконска врата од стан и едно возило. На самото место при увидот биле пронајдени повеќе чаури за пиштол и калашников калибар 9 и 7,62 милиметри, две возила и други траги што биле подигнати за вештачење.

Latest News

Орбан за вakцинитe: „He ми е гajлe дaли мачката е цpнa или бeлa, caмo caкaм дa фaти глyшeц“

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека до следната недела ќе бидат вакцинири 40 проценти од населението, што ќе...

More Articles Like This