„Чешка армс“ го купи познатиот американски производител на opyжје „Колт“

Поврзано

Пандов:ВМРО-ДПМНЕ денеска го одбележа роденден на Гоце Делчев, а власта ја немаше никаде

Александар Пандов, Претседател на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „ Прашањето ми е следно“ зборуваше...

Moли бoгa дa нe пoчнe Тpeтa Бaлkaнcka Вojнa: Уште еден кocoвски пpeмиер повика на обединyвaњe со Албaниja

Курти сака референдум за обединување со Албанија. Поранешниот косовски премиер и лидер на движењето Самоопределување, Албин Курти изјави дека на...

Бpyтaлни тренинзи – како се обучуваат најелитните cпeцијални единици во светот?

Да се совладаш самиот себеси, да го победиш стравот, да ги поминеш границите на физичките способности: правила кои најсилните...
- Advertisement -

Фабриката за оружје „Чешка армс“ објави дека го купува легендарниот американски производител на оружје Колт.

„ЦЗГ стекнува 100 процентен удел во Колт за 220 милиони долари (180 милиони евра) пари и издавајќи 1.098.620 акции на ЦЗГ“, се вели во соопштението на чешката компанија, пренесува Бета.

Претседателот на управниот одбор на ЦЗГ, jубомир Коварик, рече дека ЦЗГ е горд што Колт, кој е во американската војска 175 години, е дел од чешка компанија.

Сопственикот на Колт, Денис Веје изјави дека тоа е „моќен сојуз и за брендовите и за клиентите“.

CZG, во кој работат околу 1.650 лица во Чешка, САД и Германија, произведува оружје за полицијата и армијата, но и спортско и ловџиско оружје под брендот CZ.

Колт, основан од Самуел Колт во 1836 година, ги опремува армиите на САД, Канада и многу други земји. Компанијата произведува и спортско и ловно оружје.

Latest News

Пронајден мpтoв: Пронајдено тeлотo на фудбалската ѕвезда која иcчезна во саботата

Поранешниот млад фудбалски репрезентативец на Уругвај, Франко Акоста кој исчезна во саботата денес е пронајден мртов. Поранешниот напаѓач на Виљреал...

More Articles Like This