„ЧЕ СИ ЛЕЖИТЕ“: Судот ги прифати снимките од ПИ мерките во случајот „Поткуп“ на кои се гледа како Заев зема 200.000 евра мито!

Поврзано

ЈАНУШЕВ: Мора да се запазат роковите кои им се потребни на ДИК за организирање на избори

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев смета дека треба да се запазат роковите кои што му се потребни да...

НЕОФИЦИЈАЛНО: Пендаровски нема да ја продолжи вонрeдната состојба?

Три дена пред истекувањето на третата одлука на претседателот Стево Пендаровски, во владејачкиот табор, според неофицијални информации на „360...

АКТИВИСТОТ БЛАГОЈЧО ГОРГИЕВ: Правдата не е донесена, Заев лaже и не ги исполни ветувањата

Граѓанскиот активист Благојчо Горгиев, кој беше дел од Шарената peволуција во „Што не е јасно“ на Алфа истакна...

Основниот суд Скопје 1 го одби барањето на обвинетиот премиер Зоран Заев во случајот „Поткуп“ да бидат изземени доказите од ПИ мерките, кои што беа објавени на Јутјуб уште пред две години. 

Решението за одбивање на барањето на Заев на денешното судење му го врачи судијката Ленка Давиткова, бидејќи нејзината колешка Дијана Груевска Илиевска, која го води процесот против Заев, била, како што рече Давиткова, на боледување.

Тоа беше и причината судскиот процес да се одложи за 20 ноември годинава.

Заев потврди дека денеска му било врачено решение дека неговиот предлог се одбива и повтори дека докрај ќе ја бара правдата за овој, како што рече, монтиран случај против него, каде што со злоупотреби од страна на обвинителство е правена конструкција дека бара поткуп од бизнисмен од Струмица само за да биде оцрнет во јавноста.

ПИ мерки се валиден доказ со одобрение на судот во сите случаеви. Видео снимката на јутјуб е поставена за јавноста да ја дознае вистината, но деловите кои не се објавени судот секако ги зема во предвид како доказ за случајот Поткуп, каде Зоран Заев бара мито лице в лице од струмички бизнисмен.

Тој рече дека ја нема целата снимка, инаку во спортивно би ја објавил во целост, од почеток до крај, за да се види, вели тој, дека нема тука никакво кривично дело, а најмалку поткуп.

„Единствено одговорно за протечените снимки е Обвинителство за организиран криминал и никој друг, за што поднесовме и кривична пријава“, рече Заев.

Актуелно

(Видео) „ЌЕ СИ ЛЕЖАТ“ ИМА ИНДИЦИИ ЗА КРИМИНАЛ: Чулев најави истраги за корупција на носители на јавни функции

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за...

ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна институција. Заразената вработена имала контакт...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај нас ќе ги надмине првичните...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

Повеќе вести