ЧЛЕНОВИТЕ НА СДС ВО ТЕТОВО НЕ СМЕАТ ДА ПИСНАТ: Ќе си ја гласаат Теута Арифи, сакале тие или не!

Поврзано

ТОА Е РЕАЛНОСТА: Тоа што Македонија е членка на НАТО не значи дека имаме функционален систем

Вечерва во емисија на Телевизија Клан гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што посочи дека владата едиствено се...

МИЦКОСКИ: Заев најпосакуван политичар за источниот сосед, зошто од него може сѐ да добијат, јас сум за разговор базиран на принцип

Во гостувањето во Клан Македонија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека Зоран Заев е најпосакуваниот политичар за нашиот...

МИЦКОСКИ: Не е вкусно да се политизираат верските настани, и да се коментираат низ призма на дневната политика

Не треба да ги релативизриаме работите затоа што поговото кога станува збор за верската определеност луѓето се чувствителни и...

Симпатизерите на СДС од Тетово сакале или пак не, на овие локални избори ќе мора да ја поддржат Теута Арифи, која повторно, безсрамно ќе ја бара поддршката од македонските гласачи.

Но, раководството на СДС очигледно заборава или се прави дека заборава на ветувањата која Арифи ги даваше изминатите години за Македонците во Тетово. Ветуваше брда и долини, а за возврат Македонците од Тетово добија отпуштања од раководни позиции, улиците каде претежно живее македонско население останаа полни со кратери, а капелата која ја ветува веќе неколку години, очекувано, остана само празно ветување.

 

Не смее да се заборави дека градоначалничката Теута Арифи остана глува и на барањата на Македонците од Тетово за изградба на православен храм во градот. Но, ова е само мал дел од сето она по кое Теута ќе биде запаметена од тетовци.

Не смее да се заборави ниту депонијата која веќе со години го убива населението на Тетово. Арифи не ја засегаат ниту протестите кои граѓаните ги одржаа наназад низ годините молејќи за чист воздух.

Исто така и ветувањето на Драги Рашковски дека депонијата ќе биде расчистена, беше само уште едно лажно ветување. Депонијата во Тетово не е померена ниту за еден сантиметар, а камо ли пак да биде целосно дислоцирана. Арифи остана слепа и глува, но веројатно не и жедна на проблемот со водоснабдувањето кое ги мачи тетовци. Таа пред жителите на овој град, но и камерите ветуваше дека во август оваа година вода ќе пристигне во секој дом, но за среќа никој не и поверува, бидејќи тетовци се уште чекаат вода.

 

За крај, уште еднаш да ги потсетиме симпатизерите на СДС од Тетово за што ќе го дадат својот глас на овие локални избори:

  1. Теута избрка и се уште брка Македонци од раководни функции во градот.
  2. На една рака може да се избројат дупките на улиците кои Теута ги „закрпи“.
  3. Теута и пред првиот мандат ветуваше капела, но остана само ветување.
  4. Теута ветуваше дислоцирање на депонијата која го убива овој град, но само ветуваше.
  5. Теута не го реши проблемот со водоснабдувањето на Тетово.

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...

Повеќе вести