Човек го навpeдил Св. Василиј Остpoшки, па го стигнала суpoва kaзна

Поврзано

Среќен именден Иван, Иванка, Јанко, Јане, Јана

Меѓу поголемите летни празници што македонскиот народ ги празнува со многу обичаи и верувања спаѓа и празникот во народот...

На 18 години беше подложен на мачење за верата, денес го славиме Светиот мaченик Јулијан Тарсиски

Од благородно, сенаторско потекло; живееше во Тарс Киликиски, поcтрада во времето на Диоклецијан. Иако имаше само осумнаесет години кога...

Пpeпoдoбeн Наум Охридски Чудотворец

Ученик на Светите Методиј и Кирил и еден од Петточислениците коишто најревносно соработуваа со овие словенски апостоли. Свети Наум...

За време на австро-унгарското владеење со Босна и Херцеговина во 1895 година голем број православни верници се собрале во Билеќ, пед канцеларијата на котарскиот претстојник Адамовиќ.

Тоа било единственото место каде што можеле да добијат дозвола да заминат за Црна Гора, под Острог, а наближувал денот на свети Василиј Острошки и верниците сакале да бидат таму и во молитва да го прослават денот.

Околу 9 часот излегол Адамовиќ на балкон покрај кој имало камени скали. Го погледнал насобраниот народ, па со остар тон му наредил да се разиде.

„Попусто ме чекате! Не ви давам пропусници за Острог! Зошто одите таму, глупи луѓе, кога таму нема ништо освен сув труп што го ставиле Црногорците во ковчег и го прогласиле за светец“, рекол Адамовиќ.

Во тој момент некој чиновник го повикал Адамовиќ, а овој некако трапаво се свртел, се сопнал и паднал низ камените скали. Скршил нога и се лекувал цели два месеци. Сепак, уште утредента издал наредба секој кој ќе побара, да добие пропусница за Острог и во иднина да продолжи таа пракса.

Подоцна и самиот испратил прилог за манастирот и се заветил дека тоа ќе го прави секоја година, зашто на своја кожа ги почувстввуал моќите на свети Василиј, а незгодата ја сфатил како казна Божја за пцуењето на чудотворецот.

Актуелно

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Повеќе вести