ЧОРБАТА НА ХИПОКРАТ Е СТАРА 2500 ГОДИНИ, БОЛНИТЕ ГИ СТАНУВА ОД КРЕВЕТ: Го зајакнува имунитетот и ги исфрла отровите

Поврзано

СЗО: Возете велосипед, здраво е

Светската здравствена организација на Светскиот ден на велосипедизмот порача луѓето повеќе да ги вртат педалите. „Возењето велосипед е добро за...

ГОЛЕМ БРОЈ ЖЕНИ ГО ИМААТ ОВОЈ ПРОБЛЕМ: Ослободeте се од цeлулотот и спречете негово дополнително таложење

Бopбaта со целулитот е најактуелна во пролетните и во летните месеци. Тогаш цeлулитот што се „таложел“ во зимските месеци...

ВНИМAВAЈТЕ, ОВА СЕ СТAПИЦИТE: И од здравата храна качувате килограми

Фактот дека некои производи се здрави за нашето тело не значи дека тие не дебелеат. Кои се секојдневните стапици заради...

Дали страдате од алергии, дали постојано сте ладни, се борите со разни вирусни и бактериски инфекции, дали се чувствувате болни и уморни? Сите овие се знаци дека вашиот слаб имунитет е ослабен. И тоа не е добро, затоа што тоа е прва и најважна линија на одбрана на нашето тело од сите штетни ефекти на кои се изложени секој ден. И, најмногу ни треба, само во оние денови кога сите околу нас киваат и кашлаат. Затоа е многу важно да се зајакне имунитетот, и во ова ќе помогне познатиот чорба на Хипократ.

 

 

 

 

Приказната вели дека пред 2.500 години, славниот антички грчки лекар Хипократ, измислил чорба што буквално ги кревала пациентите од кревет. Тој го измисли за зајакнување на имунитетот и протерување отрови, па затоа е познато уште од античко време колку е корисно за нашите тела. Тајната е во комбинацијата на зеленчук.

Тајната на оваа многу едноставна, но лековита супа, прославена во 1930-тите од германскиот лекар Макс Герсон, е вистинскиот избор и комбинација на зеленчук, имено хранливи материи кои го чистат организмот од отрови, го зајакнуваат имунитетот и штитат од многу болести, дури и најсериозните.

Така, кромидот, кој е богат со витамин Ц и селен, го стимулира имунолошкиот систем, а лукот, познат уште од античко време како природен антибиотик, помага при разни воспаленија, висок крвен притисок, ревматски нарушувања, болести на срцето и црниот дроб. Постојат и компири, познати како добар здравствен пријател и домати богати со ликопен, кои исто така го штитат имунолошкиот систем.

Хипократска супа е исто така посебна затоа што е богата со калиум и не содржи натриум, односно сол. Покрај тоа, лесно е ефтино да се зготви, затоа облечете престилка и тенџере што е можно поскоро и направете ја за себе и вашето семејство

Како се приготвува

Неопходно е

1 среден корен од целер, 1 среден корен од магдонос, 2 среден кромид, 1 поголем праз, 5 чешниња лук, малку магдонос, 600 гр домати, 400 гр компири, по желба ловоров, коријандер, копар, ким, анасон, морско оревче, рузмарин, шафран, жалфија, мајчина душица (избегнувајте други зачини да не ја уништат супата)

Подготовка

Добро измијте го зеленчукот, исечете го на коцки, ставете го во голем тенџере кое не е од  алуминиум, а потоа ставете вода да зоврие. Кога ќе почне да врие и варете ја на тивок оган два часа, сè додека не биде меко. Не додавајте вода додека готвите и држете го тенџерето покриено. Додадете лук и зачини до крај и посипете ја готовата чорба по желба. Консумирајте една до две порции на ден. Супата чувајте ја во фрижидер максимум 48 часа и не ја загревајте пред да ја сервирате, но чувајте ја на собна температура околу половина час.

 

 

 

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести